Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cross Boğaz'da tarih yazacak

Kral ve başkanların kalemcisi Cross İstanbul'a çıkarma yaptı. 80 ülkedeki distribütörünü Boğaz'da buluşturan Cross'un Pazarlama Başkanı Chad Mellen, "Türkiye yakında tarih yazacak" dedi

Giriş Tarihi: 3.2.2013
Dünyanın en eski kalem markası Cross, en hızlı büyüyen pazarı Türkiye'ye çıkarma yaptı. 80 ülkedeki distribütörünü Boğaz'da buluşturan Cross'un Pazarlama Başkanı Chad Mellen, "Türkiye'de 30 yıllık işbirliğimizi kutluyoruz. En köklü pazarımız olan Türkiye, büyümede de ilk sırada yer alıyor" dedi. Mellen'in verdiği bilgiye göre 187 yıllık Cross dünya genelinde 102 milyon dolarlık kalem satıyor. 80 ülkenin yer aldığı satış liginde 2011'de 5'inci olan Türkiye, geçen yılı 3'üncülükle kapattı. Mellen, "Yakın zamanda Boğaz'da tarih yazılacak ve Türkiye ilk sıraya tırmanacak" dedi. Geçen yıl 70 bin kalemin satıldığı Türkiye'nin performansındaki bu hızlı yükselişin altında ise ekonomik büyüme, eğitim düzeyinin artması ve perakendeciliğin hızlı gelişimivar. "Türkiye'de büyümeyle paralel olarak satışlarımız da artıyor" diyen Mellen, bu oranın yıllık yüzde 10-20 arasında olduğunu hatırlattı.

BAŞKANLAR KULLANIYOR

Chad Mellen, İspanya Kraliyet Ailesi, Hindistan Başbakanı Monmohan Singh, İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, Tayland Kralı Bhumibol Adulyadej, George Bush, Bill Clinton, Barack Obama gibi birçok ismin Cross kalem kullandığını da söyledi.

TUNCAY ÖZİLHAN KALEM TUTKUNU
Türkiye'de kalem koleksiyoneri denilince akla gelen ilk isim Anadolu Grubu'nun patronu Tuncay Özilhan. 13 yaşından bu yana gittiği her yerden kalem toplayan Özilhan dışında Mario Levi, Doğan Hızlan gibi yazarlar da kalem koleksiyonu yapıyor. Cross'un Türkiye'de distribütörlüğünü yapan Sticcks'in Yönetim Kurulu Başkanı ve karikatürist İzel Rozenthal ile işbirliği konusunda da Mellen, "Pazarlık yaptığımızda sanatçı yönünü daha çok seviyorum. Kalemi kullanan iş ortağımız pek yok. Bu aslında bizim için şans" dedi.

DOĞU'DA İLGİ DAHA FAZLA
Türkiye'de Cross kaleminin tutkunlarından biri de Turgut Özal'dı. Kalemin Türk erkeği tarafından aksevuar olarak kabul edilmesi o dönemde yaygınlaştı. Hatta Doğu'da kalem tutkusu daha hızlı artıyor. Cross'un Türkiye'de distribütörlüğünü yapan Rozenthal, "Kars'tan kalemini getirip tamir ettiren müşterimiz bile oldu" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cross Boğaz'da tarih yazacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN