Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Estetikte dünya markası yarattık

Arap, Amerikalı ve Avrupalılar estetik ve saç ekiminde rotayı Türkiye'ye çevirince işleri açılan hastaneler hedef büyüttü. Esteworld'ün kurucusu Terziler, "Hedefimiz dünya markası olmak. ABD'de hastane açacağız" dedi

Dünya basını son dönemde Türkiye'deki sağlık turizmine olan ilgiyi sayfalarına taşıyor. Körfez ülkeleri başta olmak üzere, Avrupa hatta ABD'den çok sayıda turistin bıyık, sakal ve saç ekimi için İstanbul'a geldiği yönündeki haberler ilgi çekiyor. En son Fransız Le Monde, "Gerçek şu ki ülkenin yurtdışında ya da Türk üniversitelerinde yetişmiş çok yetenekli doktorları var" ifadesiyle Türkiye'deki sağlık sektörünün kalitesine dikkat çekti. Gazete, günde 50 Arap'ın saç veya bıyık implantasyonu için Türkiye'ye geldiğini, sağlık turizminin hükümet tarafından da teşvik edildiğini yazdı. Türkiye'yi dünya basınının gündemine taşıyan sağlık turizminde neler olduğunu Esteworld'ün kurucularından Dr. Servet Terziler'le konuştuk. Grup sağlık turizminde 100'den fazla ülkeden hasta getirerek Türkiye'nin adını yurtdışında duyuruyor. Türkiye'nin son yıllarda estetik ve saç ekiminde lider ülkelerden biri olduğunu söyleyen Terziler, "Fiyat ve kalite faktörü nedeniyle başta Avrupa olmak üzere pek çok ülkeden saç ekimi için geliyorlar. Avrupa'da 10-15 bin euro olan saç ekimi, Türkiye'de ortalama 3 bin euroya yapılıyor" diyor.

10 YILDA 30 BİN KİŞİ
Esteworld'de 10 yılda 30 bin kişi saç ektirmiş. Yılda ortalama 3 bin saç ekimi gerçekleştirdiklerini anlatan Terziler, şunları söylüyor: "2011'de hastaların yüzde 30'u yabancıydı, geçen yıl ise bu rakam yüzde 42'ye yükseldi. Hollanda, Belçika, Almanya, Fransa, İngiltere, Balkanlar, Körfez ülkeleri, Türk Cumhuriyetleri hatta Kore'den hasta geliyor." Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın sektörün önünü açtığını vurgulayan Dr. Terziler, "Yurtdışı tanıtım teşviklerinden yararlanıyoruz. Antalya'ya gelen turist 500 euro bırakıyor. Oysa saç ekimi için gelen turist hastane, otel, alışveriş ve yemek için en az 4 bin euro harcıyor. 10 dili bilen bir ekiple hizmet veriyoruz" diyor.

9 YILDA 4 HASTANE
Esteworld'ün branş hastanesine uzanan hikâyesi 2004'te Bahçelievler'de başladı. Marmara Tıp Merkezi olarak hayatına devam eden sağlık kuruluşu, estetik alanında bir uzmanlık hastanesinin olmaması nedeniyle önce Esteworld Estetik ve Güzellik Merkezi adıyla anıldı. Ardından da ranş hastanesine dönüştürüldü. 3 yıl gibi kısa bir sürede Altunizade şubesi, 2011'de ise Etiler'deki Plastik Cerrahi Hastanesi açılarak, Türkiye'nin ve Avrupa'nın ilk ruhsatlı uzmanlık hastanesi unvanını kazandı. Esteworld hastane ve polikliniklerinde kurulduğu günden bu yana 30 binin üzerinde saç ekimi, 10 bin civarında estetik cerrahi operasyon, 100 binin üzerinde lazer epilasyon uygulandı.

HEDEF YURTDIŞINDA DA BÜYÜMEK
Esteworld'ün hedefi yalnızca Türkiye'de güvenilir bir marka olmak değil. Bir dünya markası haline gelmek. Dr. Servet Terziler, hedef kitlelerinin sadece İstanbul ya da Türkiye'deki üst gelir grubuyla sınırlı olmadığını anlatıyor. Terziler, "Şu an 100'e yakın ülkeye hizmet veren bir sağlık grubuyuz. 50'nin üzerinde ülkede ofis açtık. Bu ofislerde ön muayene yapılıyor, tanı koyuluyor sonra da hastalar tedavi için Türkiye'ye getiriliyor" diyor.

YABANCILARA VIP HİZMET
Yurtdışından gelen hastalara yönelik çeşitli paketler oluşturduklarını kaydeden Dr. Servet Terziler, VIP uygulamalara başladıklarını da söylüyor. Terziler hizmetlerini şöyle anlatıyor: "Yurtdışından gelen hastalar paketlere büyük ilgi gösteriyor. Hastalarımızı havalimanından VIP araçlarla alıp, her türlü konaklama ve tedavi işlemlerini gerçekleştirdikten sonra yine oraya bırakıyoruz. Son anına kadar yanından ayrılmıyoruz."

AMERİKA'DA DA HASTANE AÇACAĞIZ
* Türkiye'de nereye hastane açmayı planlıyorsunuz?
Özellikle Diyarbakır'dan çok fazla yatırım teklifi geliyor. Antep, Adana, Trabzon'da hastane açmak için kolları sıvadık. Antalya ve Ankara'da büyüme hedefimiz var. 10 yılda 10 şehirde plastik ve estetik cerrahi hastanesi açacağız. Asıl bizi heyecanlandıran estetiği Amerika'ya gidip California Beverly Hills'te konumlandıracağız. Dünyanın en kaliteli yerinde Amerikalılar'a hizmet verme hedefimiz var. Önümüzdeki yıllarda bunu da yapacağız.

GÜNDE 20 SAÇ EKİMİ YAPACAK
* Dördüncü hastaneyi Altunizade'de açacaksınız. Buradaki hedefiniz nedir?
Sağlık reformunun ilk döneminde devletin yatırım planlarının dışında kalan bir alana girmek istedik. Bunlardan biri estetik biri de diş. Estetiğe girmeye karar verdik. Bunu dünya standardında yapan merkez yoktu. Bugün hedefimiz bu yönde. Altunizade'deki hastanede tam kapasiteye ulaştığımızda hedefimiz belli noktalarda günde 20 saç ekimi yapmak. Ayrıca plastik cerrahide günde 20 operasyona imza atmayı planlıyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Estetikte dünya markası yarattık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN