Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aracı kurumlara SPK şoku

Sermaye Piyasası Kurulu'nun yeni Başkanı Vahdettin Ertaş'ın ilk işi aracı kurumlarda bir düzenlemeye gitmek oldu.

Giriş Tarihi: 4.2.2013 13:31 Güncelleme Tarihi: 4.2.2013 13:33
Ertaş'ın 101 tane olan aracı kurum sayısını çok bulduğu ve sektörün daha sağlıklı büyümesi için bu sayıyı azaltmak istediği konuşuluyor.

Dünya gazetesinden Jülide Yiğittürk Gürdamar'ın haberine göre, bu kapsamda da aracı kurumlara asgari sermaye yeterliliğini artıracağı ve her aracı kuruma her lisansı kullanma hakkı vermeyeceği belirtiliyor. Sektörün önde giden yöneticileri, "Aracı kurum sayısını azaltmanın tek yöntemi sermaye tabanını artırmak olacaktır. Ayrıca lisanslar çeşitlendirilebilir. Mesela küçük bir aracı kuruma sadece alım-satım hakkı verilirken, diğer bir kuruma sadece alım-satım ve saklama lisansı verilebilir" diye konuştular.

Geçtiğimiz günlerde Girişim Sermayesi Ortaklıkları (GSYO) şirketlerinin asgari sermaye yeterliliğini artıran SPK, şimdi de aracı kurumlarda bir düzenlemeye gideceği konuşuluyor. Paylarını halka arz edecek Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı'nın kuruluşunda başlangıç, dönüşümünde ise başlangıç veya ödenmiş sermaye tutarı 5 milyon liradan 20 milyon liraya çıkartılmıştı. Söz konusu bu düzenlemenin, aracı kurumlara da getirilmesi bekleniyor. Şuanda 5200'e yakın çalışanın bulunduğu aracı kurumların toplam öz sermaye büyüklüğü 3 milyar lirayı buluyor.


MİNİMUM 845 BİN LİRA SERMAYE ŞARTI

Aracı kurumlarda asgari sermaye yeterliliği lisanslara göre değişiyor. Bir aracı kurum kurmak için en azından alım-satım aracılık yetki belgesine sahip olmak gerekiyor. Söz konusu yetki belgesini almak için de cuma günü enflasyona uyarlanarak yapılan değişikliklere göre 845 bin lira sermaye yeterlilik şartı bulunuyor. Diğer lisanslar incelendiğinde, halka arza aracılık için 424 bin lira, Repo/Ters repo işlemleri için 424 bin lira, portföy yönetimi için 339 bin lira, yatırım danışmanlığı için 88 bin lira asgari sermaye gerekiyor. Kaldıraçlı alım satım işlemi için ise gerek olan sermaye şartı ise 11 milyon lirayı buluyor. DÜNYA'nın yaptığı araştırmada şuanda 101 aracı kurum bulunuyor. Bunun 8'inin faaliyetleri geçici olarak durdurulmuş durumda. Bu şirketler; GFC General Finans Menkul Değerler AŞ, K Menkul Kıymetler AŞ, Med Menkul Değerler AŞ, Optimal Menkul Değerler AŞ, Öner Menkul Kıymetler AŞ, Raymond James Yatırım Menkul Kıymetler AŞ, Taib Yatırım Menkul Değerler AŞ, UniCredit Menkul Değerler AŞ.


EN DÜŞÜK ÖZSERMAYE ING MENKUL'DE

Aracı kurumların sermayeleri incelendiğinde en yüksek özsermayeye sahip olan kurum 436 milyon 247 bin lira ile Yapı Kredi Yatırım başı çekiyor. Bu kurumu 372 milyon 726 bin lira özsermaye ile İş Yatırım, 142 milyon 106 bin lira ile Finans Yatırım takip ediyor.

Öz sermayesi 2 milyon liranın altında olan kurumlar incelendiğinde ise 703 bin 799 lira özsermaye ile ING Menkul Değerler en düşük özsermayeye sahip kurum olarak dikkat çekiyor. 898 bin 31 lira ile Sayılgan Menkul Değerler, 1 milyon 122 bin lira ile Toros Menkul Kıymetler, 1 milyon 159 bin lira ile Ayborsa Menkul Değerler, 1 milyon 211 bin lira ile Alan Menkul Değerler en düşük özsermayeye sahip aracı kurumlar arasında ilk beş sırada yer alıyor.

Kaynak: Dünya


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aracı kurumlara SPK şoku
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN