Vatandaş bu ne diye sordu

Kastamonu'nun Abana ilçesi açıklarında avlanan balıkçıların ağına Karadeniz'de nadir görülen kırlangıç balığı takıldı.

Giriş Tarihi: 5.2.2013 14:53
Balıkçı Hasan Karol, sabahın ilk ışıklarıyla çıktıkları balık avında ağlarına Karadeniz'de sık karşılaşmadıkları kırlangıç balığının takıldığını söyledi.

Kırlangıç balığının lezzeti ve besin değerleri açısından değerli bir balık olduğunu anlatan Karol, ''Bu tür genelde Ege ve Marmara'nın fazla göç etmeyen balığıdır. Bizim sularımızda da nadir görülür. Genellikle denizde çift yaşadıkları için bizim ağımıza da iki tane birden takıldı'' dedi.

Balıklardan birinin 5, diğerinin ise 2,5 kilo ağırlığında olduğunu aktaran Karol, ''Tezgahlarda sık görülmeyen kırlangıç balığı, çorba yapılarak ya da kızartılarak servis edilir'' diye konuştu.

Karol, balığın kilosunun 50 liradan satışa sunulacağını kaydetti.


KIRLANGIÇ BALIĞI KARADENİZLİ BALIKÇILARI SEVİNDİRDİ

Karadeniz'de kıyı balıkçılarının dip ağlarına takılan ve halk dilinde 'Bey Balığı' olarak da adlandırılan kırlangıç balığı balıkçıları sevindirdi.

Giresun'da 56 yıldır balıkçılık yapan Musa Anaforoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kırlangıç balığının 1990'lı yıllarda avlanmasının azaldığını günümüzde ise bu balığın tekrar ağlara takılmaya başladığını söyledi.

Kırlangıç balığının mezgit ve kalkan gibi dip ağlarına takıldığını ve değerinin de diğer türlere göre yüksek olduğunu ifade eden Anaforoğlu, şöyle konuştu:

''Karadeniz'de bu balık iki yılı aşkın süredir avlanıyor ve biz de bu durumdan oldukça memnunuz. Denizlerimizde kaybolan bir balığın tekrar yakalanmaya başlaması sevindirici bir olay. Ben bu balığın 12 kilogramlık olanlarına da rastladım. O zamanlar bu balık bol yakalanıyordu. Şimdi ise balıkçı tezgahlarında en büyüğü 5 kilo civarında oluyor. Kırlangıç balığı Akdeniz ve Ege'de de yakalanır, ancak Karadeniz'deki balık türleri bilindiği gibi daha lezzetli olur. Bu balık halk dilinde 'Bey Balığı' olarak da geçer. Oldukça da lezzetlidir. Biz küçüklerine de mazzak diyoruz.''


''BU BALIĞIN KİLOSU 40-50 LİRADAN SATILIYOR''

Kırlangıç balığının çok az miktarda yakalanan oldukça lezzetli bir balık türü olduğuna dikkati çeken Anaforğolu, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bu balığın kilosu 40-50 liradan satılıyor. Balığın oldukça lezzetli olması nedeniyle birinci sınıf lokantalar tarafından tercih ediliyor. Karadeniz'de az rastlanan bir tür olduğu için fiyatı da iyi. Vatandaşlar genellikle tezgahın önüne geliyor fiyattan önce bu ne balığı diye soruyor ve ondan sonra fiyatını soruyor. Tezgahta diğer balık türlerinin içerisinde kırmızı renkli ve kanatları olan bir balık haliyle ilgi odağı oluyor''


VATANDAŞLARIN DİKKATİNİ ÇEKİYOR

Anaforoğlu, Kırlangıç balığının tezgahın önünden geçen çoğu vatandaşın dikkatini çektiğini belirterek, ''Vatandaşlar genellikle bu ne balığı diye soruyor. Tezgahta diğer balık türlerinin içerisinde kırmızı renkli ve kanatları olan bir balık haliyle ilgi odağı oluyor. Bazı vatandaşlar ise bu balığı hiç görmediğini söylüyor'' dedi.

Kırlangıç balığının tezgahları her zaman renklendirmesini arzuladıklarını dile getiren Anaforoğlu, ''Trolle avlanma bu balığa dip balığı olması nedeniyle zarar veriyor. Trol de bilindiği üzere dipteki her şeyi yakalıyor ve zarar veriyor. Bu balığın tekrar kaybolmaması temennimiz'' diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vatandaş bu ne diye sordu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN