Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çakma üreten şimdi yandı

Giriş Tarihi: 6.2.2013 09:20

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılan Sınai Mülkiyet Kanun Tasarısı'nın detaylarını açıkladı. Buna göre markayı taklit ederek depolamak ihlal olarak değerlendirilecek.

Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılan 93 maddelik Sınai Mülkiyet Kanun Tasarısı'na ilişkin bilgi veren Ergün, patent, tasarım ve coğrafi işaret ihlalinde ise 1 milyon lira para cezası kesileceğini ifade etti. Ergün, şunları söyledi:

"Türkiye olarak bilim ve teknoloji alanında, uzun vadeli ve kalıcı çözümler üretme, etkin işleyen teşvik mekanizmaları geliştirme ve sağlam kurumsal yapılar oluşturma gayreti içerisindeyiz. Bu süreçte Bakanlık olarak öncelik verdiğimiz alanların başında sınai mülkiyet hakları ve sınai mülkiyet sistemi gelmektedir. Sınai mülkiyet hakları dünyada rekabetin en önemli argümanlarından biri haline gelmiştir.

Dünyanın en büyük bilişim firmaları arasında (Apple, Samsung, vs) son dönemde yaşanan patent savaşları bu rekabeti gözler önüne sermektedir."


REKABET AVANTAJI

Bir ülkenin kendi iç dinamiklerine uygun bir şekilde tasarlanmış ve etkin işleyen bir sınai mülkiyet sisteminin o ülke için çok büyük bir rekabet avantajı sağlayabildiğini kaydeden Ergün, şöyle konuştu:

"Hızla büyüyen istikrarlı ekonomisiyle sınai mülkiyet haklarının gelişimi için bulunmaz bir ortama sahip olan Türkiye, kuşkusuz bu potansiyeli değerlendirmektedir ve değerlendirecektir."

Bakan Ergün, "Ülkemizde işleyen bir sınai mülkiyet mevzuatı bulunmakla birlikte, sistemin aksayan taraflarının iyileştirilmesi ve ülkemizin yeni dinamikleri doğrultusunda potansiyelinin harekete geçirilmesi için bir takım yasal düzenlemelere ihtiyacımız var" dedi.

Ergün, şunları söyledi:

"Önümüzdeki dönemde yenilik ve teknoloji üretimi konusunda adından çok daha fazla söz ettirecek olan üniversiteleri sınai mülkiyet sistemine dahil etmeden ilerlemeye kalktığınızda, sistemin en önemli unsurlarından birini gözardı etmiş olursunuz."


YENİ KANUNDA NELER DEĞİŞECEK?

- Taklit ürün üretenlere 1-3 yıl arasında hapis cezası verilecek.
- Yakalanan taklit ürünlere el konulacak.
- Patent, tasarım ve coğrafi işaret ihlaline 1 milyon TL para cezası geliyor.
- Suça teşvik eden ırkçılık, küfür içeren ve terör örgütlerini simgeleyen semboller gibi kamu düzenini bozan tasarımlar re'sen reddedilecek.
- Üniversiteler de patent sahibi olacak, gelirin en az 30'u öğretim üyesinin olacak.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çakma üreten şimdi yandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN