Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fonlara dava yağıyor

Yabancı fonlarla Türk firmalarının aceleci evliliklerinde sorun çıkınca, taraflar soluğu mahkemede aldı. Aralarında devlerin de bulunduğu 40 ortaklık yargıya taşındı. Gerekçe ise evlilik sürecinde verilen vaatlerin tutulmaması

Giriş Tarihi: 7.2.2013
Küresel krizde yabancıların gözdesi haline gelen Türkiye'ye akın eden fonların hızlı alışverişleri mahkeme kapılarına dayandı. Yabancı fonlarla "alacak-verecek" konusunda anlaşmazlığa düşen Türk firmaları karşı tarafı bir bir dava ediyor. Aralarında Actera, Sun Capital, Golden Door ve iki Çinli fonun da yer aldığı toplam 8 fona 40'a yakın dava açıldı. Dava gerekçelerinde, fonların vaat ettiği finansal yatırımı gerçekleştirmemesi, mevzuata aykırı talepler ve şirket içi yolsuzluk iddiaları ön plana çıktı. Öte yandan bazı fonlar da Türk şirketlerine aldatıcı beyanda bulunma davası açtı. Uzmanlar, artan davaları anlaşma öncesi ticari kuralların net olarak belirlenmemesine bağlıyor.

SÖZ SENET SAYILDI

Mahkemeye taşınan davalardan biri ünlü fonlardan Actera ile Pera Reklamcılık arasında yaşandı. İstanbul 43'üncü Ticaret Mahkemesi'nde görülen dava Pera lehine sonuçlandı. Süreç, İsak Antika'nın sahibi olduğu Actera'nın Bülent Ketenci'ye ait Pera şirketine talip olmasıyla başladı. Taraflar arasında "sözlü" olarak sağlanan mutabakat sonrasında Ketenci, değeri 7 milyon liraya yaklaşan İstanbul Trafik Vakfı, Beyoğlu ve Bodrum Belediyeleri'ne ait açık hava reklam kullanım izinlerini Actera'ya ait Karma Reklam'a devretti. Ancak taraflar arasında vaatlerin yerine getirilmemesi nedeniyle çıkan ihtilaf mahkemeye taşındı. Mahkemenin gerekçeli kararında, "Yazılı sözleşme bulunmasa da taraflar sözlü olarak taahhütte bulunmuştur. Davacıya ödemelerin yapılmasına karar verilmiştir" ifadeleri yer aldı. Actera yetkilileri ise kararı temyize götüreceklerini açıkladı.

Çelebi'nin yarısı Actera'nın oldu
Çelebi Ailesi, Çelebi Havacılık Holding'deki yüzde 50 hissesini 82.1 milyon TL ve 96.8 milyon dolar bedel üzerinden Actera Group'un kontrolündeki Hollanda'da yerleşik Zeus Aviation Services Investments BV'ye sattı. Çelebi Hava Servisi'nden KAP'a yapılan açıklamada, aynı zamanda Çelebi Hava Servisi A.Ş.'deki yüzde 22.63 hissenin toplam 90 milyon lira bedelle borsa dışında Çelebi Havacılık Holding'e devredilği belirtildi. Bu gelişme üzerine İMKB-100 endeksi günü yüzde 0.32 düşüşle kapatırken Çelebi Hava Servisi hisseleri ana hissedarı Çelebi Havacılık Holding'in yüzde 50'sinin Acteİsak Antika ra'ya devriyle hisseler yüzde 7 yükseldi.

5 yılda 14 milyarlık anlaşma
PrIvate equity olarak da adlandırılan fonlar, son 5 yılda Türkiye'ye 14.7 milyar dolarlık yatırım yaptı. Enerji, gıda, perakende, üretim, kimya medya ve oto yan sanayi sektörlerinin ağırlıkta olduğu yatırımlarda 457 ortaklık, 350 satın alma gerçekleşti. Fonlar özellikle 20 milyon ile 200 milyon dolar arasında cirosu olan şirketlerle anlaştı.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fonlara dava yağıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN