Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Teknosa Avrupa’da marka arıyor

Teknoloji perakendeciliğinin lideri Teknosa, gözünü Avrupa pazarına dikti. 2023'e kadar bu alanda Avrupa'da ilk 3'e girmeyi hedefleyen şirket, yerli ve yabancı satın almalarla büyümeyi planlıyor

Giriş Tarihi: 7.2.2013
Teknoloji perakendeciliğinin lider şirketi Teknosa gözünü Avrupa pazarına dikti. Sabancı Holding Perakende ve Sigorta Grup Başkanı Haluk Dinçer, 2023'e kadar Avrupa'nın ilk 3 teknoloji perakendecisinden biri olmayı hedeflediklerini söyledi. Dinçer, Teknosa'nın bu hedefe stratejik bir plan içerisinde hazırlandığını belirterek, "Teknosa kârlı bir şirket ve bilançosunda güçlü bir nakit pozisyonu var. Bu gücümüzü yeni satın almalarda kullanmak istiyoruz. Şu aşamada yurtiçine odaklanmış durumdayız ama yurtdışına da bakıyoruz" dedi.

DEVLERE RAKİP ola cak

Dinçer, Türkiye'de bu alanda 7 zincirin faaliyet gösterdiğini, Avrupa'da ise zincir sayısının 2-3 olduğunu söyleyerek, "Dolayısıyla Türkiye'de konsolidasyonlar kaçınılmaz olacak" dedi. Geçtiğimiz yıl gerçekleşen halka arz ve Avrupa'nın teknoloji perakende sektöründe en büyük satın alma grubu Euronics ile yapılan işbirliğinin bu hedef doğrultusunda atılan bir adım olduğuna dikkat çeken Dinçer, "Ülkemizde kafa tuttuğumuz dünya devlerine kendi arenalarında da meydan okuma hazırlığındayız" diye konuştu.

GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR

Dinçer, firmalarla henüz görüşme aşamasına gelmediklerini belirterek, "Yetkilendirdiğimiz firma ile öncelikle Türkiye'de satın alma üzerine çalışmalarımız sürüyor" dedi. Teknosa, satın alma fırsatlarını değerlendirmek üzere HSBC Yatırım ile danışmanlık sözleşmesi imzalamıştı.

Teknosa.com'a 185 bin ziyaretçi
Teknosa'nın online satış sitesinin ziyaretçi sayısı her geçen gün artıyor. Teknosa Genel Müdürü Mehmet Nane, geçen yıl yüzde 200 büyüyen Teknosa.com'un bugün e-ticarette organize perakendeciler arasında ilk 3'e girdiğini söyledi. Nane, Teknosa.com'un günde 185 bin kez ziyaret edildiğini açıkladı.

2.3 milyar TL net ciroya ulaştı
Teknosa'nın 2012 net cirosu yüzde 40 artışla 2.3 milyar, net kârı da yüzde 50 artışla 50 milyon TL olarak gerçekleşti. Mehmet Nane, geçen yıl 29 mağaza açtıklarını belirterek, bu yıl yüzde 15-20 oranında büyüme hedeflediklerini söyledi. Nane, 77 ilde 284 mağazaya ulaştıklarını ifade ederek "Geçen yıl pazar payımızı yüzde 42'ye çıkardık. Bu yıl ise satış alanımıza 30 bin metrekare ekleyip, bin 500 kişiye istihdam yaratacağız" diye konuştu.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Teknosa Avrupa’da marka arıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN