Suşi ve biftekli manipülasyon

Libor skandalında RBS'ye dün 1.1 milyar TL ceza kesilirken, banka çalışanlarının "suşi" ve "biftek" karşılığında manipülasyon yaptıkları ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 8.2.2013
Barclays ve UBS'ten sonra İngiltere'nin prestijli bankalarımda Royal Bank of Scotland'a (RBS) da 390 milyon poundluk (1.1 milyar TL) Libor skandalı cezası verildi. Müfettiş soruşturmalarında bulunan 21 çalışana ait mail kayıtlarında bankacıların "suşi" ve "biftek" karşılığında bile manipülasyon yaptıkları belirlendi. Bankaların 4 yıla aşkın süredir rakipleriyle finansal pozisyon ve çıkarları doğrultusunda faiz oranlarını belirlemek için karar aldıkları ortaya çıktı. 100'den fazla yazışmayla faizler üzerinde oynandığı saptanırken, yemek karşılığında bile Japon Yeni ve İsviçre Frangı'nın manipüle edildiği tespit edildi. 15 Temmuz 2009'daki yazışmada ismi verilmeyen çalışan ve bankalardan atılan bir maildeki "Bugün yeni düşürebilir miyiz?" sorusuna "Sorun yok" cevabı yazılıyor. 5 Aralık 2007'de yazışmalarda bankacılar yenin neden yükseldiğini tartışırken "Çocukları oraya gönderelim. Manipülasyon ilerlesin" deniyor. 22 Kasım 2010'da ise "Bugün Libor'u değiştirebilir miyiz" mesajına "Deneyelim" karşılığı geliyor.

8 MİLYAR TL CEZA
LIbor manipülasyonu soruşturması kapsamında geçen yıl Barclays 290 milyon pound (810 milyon TL), UBS ise 940 milyon pound (2.6 milyar TL) cezaya çarptırılmıştı. HSBC ise geçtiğimiz ay kara ve illegal para aklama suçlamaları sonucu 1.2 milyar Pound (3.5 milyar TL) ceza aldı. Bankalara geçen yıldan bu yana bu kapsamda kesilen cezalar 8 milyar TL'yi aştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suşi ve biftekli manipülasyon
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN