Reyting baronları sallanıyor

Giriş Tarihi: 11.2.2013

S&P'ye açılan 5 milyar $'lık dava iki büyük reyting firmasının sahiplerini 100 milyonlarca dolar zarara soktu. Ortakları aynı olan Moody's ve S&P'nin hisseleri yüzde 20'lerin üzerinde eridi. S&P'nin çatı şirketi McGraw-Hill'in batabileceği konuşuluyor

Şirketlerin ve ülkelerin yapılarının sağlamlığını ölçmek için kurulan reyting kuruluşları son dört gündür sahiplerinin ceplerini yakıyor. 2007 mortgage ve 2008'de başlayan finans krizi öncesi batan firmalara verdiği yüksek notlar yüzünden 5 milyar dolarlık dava açılan Standard&Poor's'un (S&P) hisseleri dörtte bir oranda eridi. Hatta bağlı bulundukları grupların batabileceği de konuşuluyor.

CİRO 867 MİLYON $
S&P'nin çatı kuruluşu McGraw-Hill'in son dört çeyrekteki cirosu 867 milyon dolar olduğu için şirketin 5 milyara kadar çıkabilecek cezaları ödeyemeyeceği belirtiliyor. S&P'de en büyük hissedarlar olan Dodge&Cox Stock, Vanguard, Capital World Investors, State Street Global, T. Rowe Price Associates gibi firmaların on milyonlarca dolar zararı oldu. S&P'nin en büyük ortaklarından biri olan John C. Bogle'ın firması Vanguard Group, Moody's'te ve McGraw- Hill'de paya sahip.

BUFFETT'I DA VURDU

S&P kadar diğer büyük reyting kuruluşu Moody's'in ortakları da açılan davadan darbe aldı. Çoğunluk hisseye sahip olan ortaklarının büyük bir kısmı aynı olan iki firmadan Moody's'in hisseleri son dört gündür büyük kayıplar yaşadı. Moody's hisselerindeki yüzde 21'lik düşüşten en çok zarar gören ise 400 milyon dolara yakın değer kaybına uğrayan dünyanın dördüncü büyük zengini Warren Buffett oldu. Warren Buffett'ın Berkshire Hathaway firması Moody's'te yüzde 13'lük hissesi var.

CEZADA PAZARLIK OLABİLİR
Mortgage sektörü başa olmak üzere tüm firmalara hatalı reyting veren S&P'nin 2004- 2007 yılları arasında yaptıkları yüzünden ABD 1933 yılından bu yana en büyük ve en uzun ekonomik krizine girdi. Görüşmeler sürerken şirketin masaya 1 milyar dolarlık bir ceza için oturacağı belirtiliyor.

ENRON SKANDALI ARTHUR ANDERSEN'I BATIRMIŞTI
2002'de
Enron skandalında denetçi firma Arthur Andersen zor durumda kalmış ve büyük tazminatlar ödemek zorunda bırakılmıştı. Daha sonra Arthur Andersen denetleme bölümünü kapatmak zorunda kaldı. Benzer bir durumun Moody's ve S&P içinde olabileceğinden bahsediliyor.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Reyting baronları sallanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN