Bağımsızlık bildirgesi

Ekonomi Bakanı Çağlayan ve Başbakan Erdoğan'ın faiz eleştirilerine Merkez Bankası 'bağımsızlık' kitabıyla örtülü gönderme yaptı

Giriş Tarihi: 12.2.2013
Önce Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, sonra da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Merkez Bankası'nın faiz politikasına yaptığı eleştirilerin cevabı, bankanın yayımladığı kitapçıkla geldi. Merkez Bankası yayınlarından çıkan "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve Bağımsızlık" adlı kitap ve içeriği, piyasalarda bankanın siyasete gönderdiği üstü kapalı bir mesaj olarak yorumlandı. Konunun medyanın ilgisini çekmesi üzerine Merkez Bankası'ndan ismini açıklamayan bir yetkili, "Kitap yeni değil, 30 Ocak'ta internette yayımlandı" açıklaması yaptı. Geçtiğimiz günlerde Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı büyüme üzerinde belirleyici olan para politikalarıyla ilgili "Uçaktan indik yola karayolu ile devam edeceğiz" demişti.

TARTIŞMAYI TIRMANDIRAN HAMLE
Merkez Bankası'nın uyguladığı aşırı sıkı para politikası ve bunun dış ticaret açısından yarattığı tahribata değinen Ekonomi Bakanlığı'ndan ise oldukça sert bir karşı açıklama gelmişti. Ekonomi Bakanı Çağlayan, "Memursun, haddini bil. Bir kararnameyle gidersin" sözleriyle tavrını göstermişti. Bu açıklamaya Başbakan Erdoğan'dan da "Türkiye'yi 2023 hedeflerine taşıyacak araçlar kara yoluyla gitmez arkadaşlar. Uçarak gitmemiz lazım" sözleriyle destek gelmişti. Bütün bu olayların ardından Merkez'den gelen kitapçıklı çıkış tartışmayı bir üst aşamaya taşıdı.

KİTAP 30 OCAK'TA İNTERNETTE YAYIMLANDI
MERKEZ Bankası'nın hazırladığı kitapçık, hükümetin para politikasına yönelik eleştirilerinin sertleştiği bir döneme denk gelince TCMB'den açıklama geldi. TCMB'den bir yetkili kitapçığın 30 Ocak'ta internet sitesinde yayımlandığını açıkladı. İlk olarak hürriyet.com.tr'nin duyurduğu haber dün Reuters'ta da yer aldı.

DÜNYA BAĞIMSIZLIĞI SORGULUYOR
ABD, Çin, Japonya ve Avrupa'da krizden çıkmak için merkez bankalarının bağımsızlıklarının geri plana atıldığı görülüyor. TCMB'nin kitapçığında da bağımsızlığın tanımı ve çeşitleri üzerine vurgu yapılıyor. Kitapçığın ikinci bölümünde bağımsızlığın tarihsel gelişimi ele alınırken, üçüncü bölümde ise bağımsızlığın başta fiyat istikrarı olmak üzere ekonomik refah için önemi inceleniyor. Kitapçığın dördüncü bölümünde ise, bağımsızlık kavramının yansımalarına değiniliyor.

HÜKÜMETE SEÇİM VURGUSU
Kitapçıkta hükümetlerin ekonomi politikalarının seçim dönemlerinde attıkları adımlardan bağımsız kararlar olması gerektiğine de vurgu yapılıyor. Hükümetlerin zaman zaman seçim süreçlerine odaklanarak önceden ilan ettikleri politikalardan vazgeçtiklerine vurgu yapılan kitapta, "Hükümet, ekonomik birimleri şaşırtmak yoluyla büyümeyi artırıcı politikalara yönelebilmektedir. Başka bir deyişle, kısa vadede ekonomik büyüme sağlamak için önceden ilan edilen ve optimal görünen politikalardan sapma eğiliminde olabilmektedir" deniliyor.

POLİTİK AYI SERBESTÇE BELİRLERİM
Kitapçıkta bankanın para politikası araçlarını ve yöntemlerini, hükümet veya bir başka otoriteye bağlı olmadan serbestçe kullanabilmesi gerektiği belirtildi. Kitapta kullanılan görsellerle bağımsızlık ve enflasyon zıt yollar olarak gösterildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bağımsızlık bildirgesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN