Türkiye'nin en iyi haber sitesi

G-7'nin gönlü savaşta

Japonya'nın agresif para politikasıyla dahil olduğu kur savaşları konusunda G-7 ülkeleri çözümsüzlüğün devamını tercih etti. "Kur savaşına karşıyız" açıklamasına karşın, sorun çıkaran para politikalarına devam edilmesine karar verildi

Giriş Tarihi: 13.2.2013
Dünyada kur savaşı fiili olarak başladı. En büyük 7 ekonominin oluşturduğu G-7 ülkeleri, ortak bir açıklamayla kur savaşına karşı olduklarını belirtmelerine rağmen bu savaşın temelini oluşturan para politikalarına devam edeceklerini duyurdu. Gelişmiş ülkeler, bu tutumlarıyla bir anlamda mevcut durumun korunmasına yeşil ışık yaktı. Başını ABD ve Japonya'nın çektiği durgunluk ve deflasyondan çıkmak için sürekli para basarak merkez bankalarının bilançolarını şişiren ülkeler, böylece şirketlerinin ihracatta avantajlı hale gelmesini sağlıyor. Ancak bu durum özellikle Türkiye gibi gelişen ülkelerde büyük rahatsızlık yaratıyor. G-7 ülkeleri kurdaki 1 puanlık oynamayla milyarlarca dolarlık kârı ve işsizlik düşüşünü garantiliyor. Buna karşın gelişen ülkelerde sıcak para girişiyle kurların aşırı değerlenmesi, rekabette zayıflama ve dış pazarlarda gerileme nedeniyle büyüme sorunları yaşanıyor.

BÜYÜME POLİTİKALARINA DEVAM

G-7'den yapılan açıklamada "Belirlenen döviz kurlarına eskiden beri süren bağlılığımızı teyit ediyoruz" dendi. Ancak ardından "Mali ve para politikalarımız kendi yurtiçi araçlarımız kullanılarak, hedeflerimize uygun olarak kalacak" denilerek genişlemeci politikalardan da vazgeçilmeyeceğinin altı çizildi. Para birimi yen, dolara karşı üç yılın en yüksek seviyesini gören Japonya'nın Maliye Bakanı Taro Aso hedeflerinden vazgeçmeyeceklerini söyledi.

İsviçre müdahale sinyali verdi
G-7 tarafında bunlar olurken İsviçre'den kura müdahale sinyali geldi. İsviçre Merkez Bankası Başkanı Thomas Jordan, ekonominin zarar görmemesi için frankta tavan belirlenmesinin şart olduğunu belirtti.

1 YENLİK DÜŞÜŞ KâRI 1 MİLYAR ARTIRIYOR
CredIt Suisse, yenin, dolar karşısında 105 dolar seviyesine gerilemesinin yılsonuna kadar Topix şirketlerine 1.1 trilyon yen kâr getireceğini söyledi. Yenin dolar karşısındaki 1 puanlık her düşüşünün bu şirketlerin toplam net kârına 70 milyar yen (1.3 milyar TL) katkı yapacağına dikkat çeken Credit Suisse analisti Tomohiro Okawa, şunları kaydetti: "Bu durum özellikle elektronik ve otomotiv hisselerine olumlu etki yapacak. Elektronik eşya sektörünün net kârı 270 milyar yen artabilir."BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
G-7'nin gönlü savaşta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN