Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ziraat Bankası 150 yeni şube açacak

Ziraat Bankası 2012 yılında 2 milyar 650 milyon lira net kar elde ettiğini bildirdi.

Giriş Tarihi: 14.2.2013 17:06 Güncelleme Tarihi: 14.2.2013 17:06
Ziraat Bankası açıklamasında, Bankanın 2012 yılında net karının 2 milyar 650 milyon lira olduğu belirtilirken, 2012 yılı 4. çeyrekte 764 milyon lira kar elde ettiği kaydedildi. Ziraat Bankası'nın aktif toplamı ise 162 milyar 868 milyon lira oldu.

Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, konuya ilişkin açıklamasında, öncekilerle menşei ve diğer özellikleri itibariyle farklılıklar gösteren küresel krizde, güçlü özkaynak başta olmak üzere sürdürebilir karlılık ve verimlilik rasyolarına sahip olmanın öneminin bir kez daha görüldüğünü ifade ederek, Ziraat Bankası'nın faaliyetlerini, özkaynaklarla uyumlu bilanço yapısı içinde sürdürülebilir karlılık ve verimlilik stratejisi çerçevesinde geliştirmekte olduğunu kaydetti.

Banka'nın aktif büyüklüğünün 2012 yılında değişmediğini ve net kar ile birlikte diğer karlılık ve verimlilik rasyolarının olumlu yönde gelişmekte olmasının değişim projelerinin önemli bir taşıyıcı kolonu olan finansal yapılanmanın stratejileriyle uyum içinde olduğuna işaret ettiğini kaydeden Aydın, ''Uygulamaya almaya devam etmekte olduğumuz yeni iş modelimiz ile bu olumlu seyri daha da geliştirerek sürdürülebilir kılmak istiyoruz'' dedi.


''2013 YILINDA 150 ŞUBE AÇMAYI PLANLIYORUZ''

Aydın, 2012 yılında bilançonun özkaynaklarla uyumlu ve dengeli bir yapıya kavuşması, kaynak yapısının çeşitlendirilmesi, karlılığın sürdürülebilir olması ve kalitesinin artırılması hedefleri çerçevesinde, özkaynakları güçlendirmeye devam ettiklerini, kısa vadeli mevduat dışı kaynakların azaltıldığını, çekirdek mevduata ve mevduat dışı kaynakları çeşitlendirmeye odaklanarak vade yapısını uzatma çabalarını sürdürdüklerini ve bu çerçevede daha dengeli ve müşteri ağırlıklı bir bilançoya dönüşüm yolunda mesafe katetmekte olduklarını belirtti.

Gerek finansal yapılanma anlamında gerekse iş modelinin geliştirilmesi çerçevesinde yürüttükleri yeniden yapılanma sonucunda ağırlıkla kamuyu finanse eden bir yapıdan reel sektöre daha fazla katkıda bulunan ve müşteri ağırlıklı bilançoya sahip bir bankaya geçişin görülmekte olduğunu, tasarruf seviyesi düşük olan Türkiye'de mevduatın yanı sıra alternatif yatırım araçları ve yurt dışı finansman olanaklarını da kullanarak kaynak yapısını çeşitlendirmeye ve vade yapısını uzatmaya yönelik gayretlerinin 2013 yılında artarak devam edeceğini, bu çerçevede sendikasyon ve eurobond ihracı planladıklarını ifade eden Aydın, ''Özkaynaklarını güçlendirmekte olan, likiditesi ve kaynak yapısı güçlü bir banka olarak, daha da keskinleşmesini beklediğimiz rekabet içinde piyasaların sunduğu iş imkanlarını daha etkin kullanarak ekonomiye sağlamakta olduğumuz katkıyı artırıyor olacağız'' dedi.

Aydın, 2013 yılında Ziraat Bankası'nın 150'inci yılını kutlarken İstanbul ve Anadolu'nun büyük şehirlerinde ağırlıklı olmak üzere 150 şube daha açmayı planladıklarını belirtti.

İstanbul finans merkezine taşınma konusundaki sürecin devam ettiğini aktaran Aydın, ''Ancak hazırlıklarımızı tamamlamak amacıyla genel müdürlüğümüzün önemli bir kısmını halihazırda İstanbul'a taşımış durumdayız'' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ziraat Bankası 150 yeni şube açacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN