Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İş Bankası kredide 100 milyarı geçti

Net kârı 3.3 milyar liraya ulaşan İş Bankası, mevduat ve kredide 100 milyar TL 'yi geçti. Genel Müdür Bali, "Bilanço büyüklüğünde 100 milyar $'ı aşan ilk banka olacağız" dedi

Giriş Tarihi: 16.2.2013
İş Bankası, kredi ve mevduatta 100 milyar limitini aşan ilk banka oldu. 2012'de kredide 106.7 mevduatta ise 105 milyar liraya çıktıklarını söyleyen İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, net kârda da 3.3 milyar liraya ulaştıklarını belirterek, "Aktif büyüklükte ise 175.4 milyar liraya ulaştık" dedi. 2012 yılını değerlendiren Bali, altyapı yatırımlarına devam ettiklerini, 49 yeni şube açtıklarını söyledi.

670 PERSONEL ALDI

Genel Müdür Bali, geçen yıl 670 yeni personel aldıklarını ve 24 bin 411 çalışana ulaştıklarını söyledi. Bu dönemde bankanın şube sayısı bin 250'ye, bankamatikleri ise 4 bin 851'e ulaştı. Özeller arasında en fazla şubeye sahip ve en fazla istihdam sağlayan banka unvanını koruduklarını belirten Adnan Bali, son üç yılda yüzde 35 oranında artırdıkları bankamatiklerle bu alanda da lider konumda bulunduklarına dikkati çekti.

İSTİKRAR mALİYET AZALTTI
Bali, Türk bankalarının kaynak maliyetinin azalmasını ise ekonomideki istikrara bağladı. Bali bu konuda şunları söyledi: "Bu ülke 24 Ocak kararlarını 1 milyar dolar için almıştı. Şimdi bir kurum, 10 yıllığına 1 milyar dolar borçlanıyor. 10 milyar talep geliyor. Kaynak maliyetinde 2.5-3 puan avantaj sağladık. İstikrar olmasaydı biz böyle borçlanamazdık. Bugün Türkiye'deki kurumlar İspanya'dan daha ucuz borçlanabiliyor."

'Avea'daki % 10 hissemiz satılabilir'
ADNAN Bali, Avea'daki ortaklıkla ilgili de bilgi verdi. Bali "Burada yüzde 10'un üzerinde bir payımız var... Fırsatlara göre asıl işimiz olan bankacılığa kaynak sağlama imkanı görürsek karar almakta tereddüt etmeyiz" dedi.

BAĞDAT ŞUBESİ İLK YARIDA AÇILACAK
Genel Müdür Adnan Bali, kurumun yurtdışı bankacılık faaliyetlerine de değinerek, 2012'de Batum ve Priştine'de şube açtıklarını hatırlattı. Bali, Bağdat'taki şubenin de yılın ilk yarısında açılabileceğini söyledi. Uluslararası yatırımcıların Türkiye'ye güvenlerinin arttığını belirten Bali, 1 milyar dolarlık borçlanma girişimlerine, 10 milyar dolar talep geldiğini söyledi.

'AZERBAYCAN'DA BANKA ALABİLİRİZ'
Bali , yurtdışında banka satın almaya da sıcak baktıklarını söyledi. Bali "Yurtdışı genişleme politikamız son derece esnek. Azerbaycan'da hem şube hem banka satın alma perspektifimiz sürüyor. Bizim için birinci prensip sermayemizin optimum kullanılmasıdır. Sermayemizin etkin kullanılan ve kullanılamayan yerlerine bakarak değerlendiriyoruz" şeklinde konuştu.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İş Bankası kredide 100 milyarı geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN