Vizesiz turizm patladı

Giriş Tarihi: 16.2.2013

Hükümetin vizeleri kaldırma yönündeki çalışmaları ve THY'nin direkt seferlerini artırması yurtdışı taleplerde yüzde 100'den fazla artış yarattı. Bu oran bazı yerlerde % 700'lere varıyor

Vizelerin karşılıklı olarak kaldırılmasının iş dünyasına olduğu kadar turizme de pozitif etkileri artıyor. Turlarda vizesiz ülke trendinin hızla yayıldığını belirten Anı Tur Genel Müdürü Levent Çardak, "İki sene içinde hem Rusya hem de Ukrayna'ya vize kalktı. Bu destinasyonlarda yüzde 700 oranında artış oldu. 2012'de de Mauritius ve Seyşeller'e vize kalkınca özellikle balayı çiftlerinden ciddi talep aldık" dedi. Daha önce vizesiz gidilen Dubrovnik'in AB'ye girmesiyle vize bölgesine dahil olacağını ve insanların burayı görmek için acele ettiklerini belirten Çardak, bu destinasyonda geçen yıla oranla yüzde 100 artış yakaladıklarını söyledi. Rusya, Ukrayna ve Moldova turlarında önceki senelere oranla yüzde 110 artış yaşadıklarını belirten Pronto Tur Pazarlama Müdürü Sarp Özkar da, "Vizelerin kalkması, tur bedellerinin yüzde 25'ine denk gelen ilave maliyeti ortadan kaldırıyor. İnsanlar vize belgelerini toplama stresinden kurtulduğu gibi gezi için ayırdıkları bütçenin dörtte biri de ceplerine kalıyor" dedi.

DİREKT UÇUŞLAR ETKİLİ

Vizeyi kaldıran ülkelere THY'nin de direkt sefer başlatmasıyla büyük avantaj sağlandığını belirten Anı Tur Genel Müdürü Levent Çardak ise, "THY 24 Kasım'da Maldivler'e direkt sefer başlattı. Bunun ardından 24 Kasım-1 Şubat arasında Maldivler'e aldığımız talep son iki senenin toplamının iki katı arttı" diye konuştu. Arjantin'e daha önce başka uçak firmalarıyla yolcu gönderdiklerini söyleyen Çardak, THY'nin 11 Aralık'ta direkt uçuş başlatmasıyla taleplerde ciddi artış yaşandığını, aynı durumu çok pahalı olmasına rağmen Japonya'da da gözlemlediklerini dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vizesiz turizm patladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN