Havalimanlarında devrim

Giriş Tarihi: 18.2.2013 10:10

Türkiye'de havalimanları güvenliğinde yolcuların birden fazla güvenlik kuyruğunda beklemediği yeni sisteme geçilecek.

Türkiye'deki tüm havalimanı girişlerinde bulunan güvenlik kontrol noktalarının kaldırılması yönünde Milli Sivil Havacılık Güvenlik Kurulu, yeni bir çalışma başlattı.

Haberturk gazetesinden Gökhan Artan'ın haberine göre; çalışmadan terminal girişlerinde güvenliğin kaldırılması kararı çıkarsa yolcular yurtdışında olduğu gibi tek bir güvenlik kontrolünden geçerek uçuş yapma imkânı bulacak. Böylelikle yolcu akışı daha da hızlanacak. Yurtdışında havalimanlarında terminale girerken güvenlik kontrolleri yapılmıyor. ABD ve İngiltere dahil yurtdışında yolcular uçağa binmeden hemen önce tek bir güvenlik noktasında bagajlarını, X-Ray cihazlarına koyup dedektörlü kapıdan geçtikten sonra uçaklarına biniyor.


ZAMAN KAYBINA NEDEN OLUYOR

Türkiye'de ise güvenlik kontrolleri havalimanlarının terminal girişlerinden başlayarak yapılıyor. Bu uygulama yolcunun güvenli uçuşu için katkı sağlasa da özellikle uluslararası uçuşların yapıldığı havalimanlarında zaman kaybına yol açıyor ve yolcu akışı yavaşlıyor. Örneğin Türkiye'nin dünyaya açılan en önemli kapısı olan İstanbul Atatürk Havalimanı'nda yaz sezonunda ortalama günde bin uçağa ve 100 binden fazla yolcuya hizmet veriliyor.

Özellikle yaz sezonlarında terminal girişlerinde güvenlik kontrolünden dolayı uzun kuyruklar eksik olmuyor.


ABD UÇUŞUNDA 3 KUYRUK VAR

ABD'ye yapılan uçuşlarda bu ülkelerin istemesi nedeniyle yolcular uçağa son biniş kapısında üçüncü kez dedektörlü kapıdan geçiş yaparak bagajlarını X-Ray cihazına bırakıyor.

Kaynak: Haberturk
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Havalimanlarında devrim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN