Tembel işçileriniz sizin olsun

ABD’li lastik üreticisi Titan’ın CEO’su Maurice Taylor’ın Fransız çalışanların tembelliğiyle alay etmesi ve ülkede yatırım yapmayı aptalca bulduğunu söylemesi Fransa’da büyük tepki yarattı.

Giriş Tarihi: 21.2.2013 09:51
Fransız Sınai Yenilenme Bakanı Arnaud Montebourg, Fransa'nın kuzeyindeki Amiens'te zarar eden bir lastik fabrikasını Titan'ın alması için çağrıda bulununca beklemediği bir yanıt aldı. Fransız bakana İngilizce bir mektup gönderen Titan CEO'su Taylor, "O fabrikayı birkaç kez ziyaret ettim. Fransız işçiler yüksek maaş alıyor ama günde sadece 3 saat çalışıyor. İşçileriniz bir saati mola ve öğle yemeğine harcıyor, 3 saat sohbet ediyor ve 3 saat iş yapıyor. Bunu Fransız sendikaların yüzüne karşı söyledim. Bana 'Bu Fransız tarzı' dediler" diye yazdı. Amiens'teki fabrikada üretim yapan Goodyear bu tesisi kapatmayı planlıyor. 5 yıldır sendikalarla fabrika yönetiminin yürüttüğü görüşmeler sonuçsuz kalırken 1173 işçinin işini kaybetmesi gündemde.


'APTAL MI SANDINIZ?'

Fransız bakanın fabrikayı devralmasını istediği Taylor mektubunda, Titan olarak zordaki birçok fabrikayı alarak düze çıkardıklarını ancak bu kez Fransa'da yatırımı düşünmediklerini belirtti. Taylor Fransız ekonomi gazetesi Les Echos tarafından yayımlanmasının ardından büyük tepki yaratan mektubunda şunları kaydetti:

"Beyefendi, yazdığınız mektupta Titan'ın görüşmelere başlamasını istediğinizi belirtiyorsunuz. Bizim ne kadar aptal olduğumuzu düşünüyorsunuz? Bizim elimizde paramız var ve lastik üretme becerisine sahibiz. Pekiyi, çılgın sendikanın elinde ne var? Fransız hükümeti..."


'SÖZDE İŞÇİLER...'

Fransız sanayisinin düşük verimlilik ve ucuz ithalatın tehdidi altında olduğunu kaydeden Maurice Taylor mektubunu, "Titan Çinli veya Hintli bir lastik fabrikasını alır, günde bir euro'dan az ücret öder ve Fransa'nın ihtiyacı olan tüm lastikleri karşılar. Sözde işçileriniz sizin olsun.
Titan Amiens'teki fabrikayla hiç ilgilenmiyor" diye bitirdi. Titan CEO'sunun mektubu özellikle sendikaların tepkisini çekerken Bakan Montebourg cevabını Taylor'a yazacağı bir mektupla ileteceğini ve başka yorum yapmayacağını belirterek, "Fransa'nın çıkarlarını zedelemek istemiyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tembel işçileriniz sizin olsun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN