Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye enerjisiyle diz çöktürecek

AB enerji komiserine "Türkiye'ye diz çökeceğiz" dedirten kehanet gerçekleşiyor. Geleceğe damga vuracak dev enerji projeleri İstanbul'da masaya yatırılıyor. Dünya enerji devleri küresel stratejileri belirleyecek 4 büyük zirveyi Boğaz'da yapma kararı aldı. Zirvelerin başrol oyuncusu Türkiye

Giriş Tarihi: 22.2.2013
Hazar ve Ortadoğu'nun zengin gaz ve petrol rezervine Boğaz'dan ulaşabilen Avrupalıların enerji patronu Günther Oettinger'in "Üye olsun diye Türkiye'ye yalvaracağız" kehaneti gerçekleşiyor. Rüzgârdan nükleere, petrolden doğalgaza kadar pek çok dev enerji projesi hayata geçmeden İstanbul'da masaya yatırılıyor. Önümüzdeki dönemde İstanbul 4 büyük zirveye ev sahipliği yapacak. Ortadoğu'nun enerjide söz sahibi olan ülkeleri haziran ve eylülde Türkiye'de bir araya gelecek. Bu yıl düzenlenecek iki toplantıdan en önemlisi Ortadoğu ve Kuzey Afrika Yenilenebilir Enerji Kongresi. 25-26 Eylül'de yapılacak toplantıda petrol kaynaklarını hızla tüketen Ortadoğu ülkeleri yenilenebilir enerjiyi masaya yatıracak. Toplantının ana gündemini güneş ve rüzgâr projeleri belirleyecek. Arap ülkeleri içinde güneş enerjisine en fazla bütçeyi Suudi Arabistan ayırıyor. Ülke önümüzdeki dönemde güneş enerjisine 108 milyar dolarlık yatırım yapmayı planlıyor. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ise güneş enerjisinin hakim olduğu 100 milyar dolarlık Masdar adlı bir kent kuruyor.

NÜKLEERE 400 MİLYAR DOLAR
İkinci büyük toplantı ise nükleer enerjiyle ilgili olacak. Ortadoğu ve Kuzey Afrika Nükleer Endüstri Kongresi 18-19 Haziran'da İstanbul'da gerçekleşecek. Petrol zengini Arap ülkeleri nükleer açılımı yapan Türkiye'de geleceğini tartışacak. Nükleere yaklaşık 400 milyar dolarlık bütçe ayıran Körfez ülkeleri arasında Suudi Arabistan 100 milyar ile ilk sırada.

İKİ BÜYÜK KONGRE SIRADA
Önümüzdeki dönemde de Boğaz'da enerji fırtınası devam edecek. Avrupa Rüzgâr Enerjisi Kongresi (EWEA) aralıkta yaptığı toplantıda 2015'te İstanbul'da buluşmaya karar verdi. Öte yandan 3 yılda bir yapılan Dünya Enerji Konseyi'nin düzenlediği Dünya Enerji Kongresi de 2016 yılında İstanbul'da gerçekleşecek.

BAŞBAKANLARIMIZ YALVARACAK
AB Enerjiden Sorumlu Komiseri Günther Oettinger önceki gün Türkiye'nin gelecekte ekonomiye yön veren ülkeler arasında olacağını belirterek, "Yakında AB'ye ihtiyaçları kalmayacak. İddiaya girerim ki, 10-20 yıl içinde Almanya Başbakanı, yanına Fransız mevkidaşını alıp dizlerinin üstünde Türklere, 'bize katılın' teklifinde bulunacak" demişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye enerjisiyle diz çöktürecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN