Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ye cezası

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Beyaz Masa Birimi, Twitter'dan gelen şikayeti değerlendirerek bir alış veriş merkezinin ına, vatandaştan aldığı 5 liralık otopark ücreti ile ilgili idari para cezası uyguladı.

Giriş Tarihi: 1.3.2013 10:32 Güncelleme Tarihi: 1.3.2013 17:14
Levent'te bir 'nin ında aracını 2,5 saat park edip, çıkarken kendisinden alınan 5 lira ücretin yasal olup olmadığını İBB Beyaz Masa'nın ''@ibbbeyazmasa'' twitter hesabına twitt atarak sorması üzerine, konu değerlendirmeye alındı. Beyaz Masa, twittle gelen şikayeti İBB Zabıta Daire Başkanlığı Zabıta Destek Hizmetleri Müdürlüğüne iletti.

Muhtelif tarihlerde Tüketici Hakları Zabıta Amirliğince denetlenen söz konusu AVM'nin otoparkı, ilgili şikayet üzerine tekrar denetlendi. Belediye ekipleri, bu şikayete ilgili olarak AVM'nin otoparkına 582 lira idari para cezası uyguladı. İlgili AVM'nin otoparkına bugüne kadar 40 bin 174 lira ceza işlemi uygulandığı da belirtildi.


ENGELLİLERE AYRICA YER TAHSİSİ ZORUNLULUĞU

Bu arada, İBB Tüketici Hakları Zabıta Amirliği'nce, Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin (UKOME) alışveriş merkezlerinin otoparklarına ilişkin aldığı karara istinaden, 0-3 saat ücretsiz olarak hizmet vermeyenlere düzenli olarak tespit tutanağı tutularak cezai işlem uygulanıyor.

Bu saat dilimine uyanlar ise, tarifelerinin devamını İBB Emlak Müdürlüğü'nün belirlemiş olduğu otopark ücret tarifesine göre belirlemek zorunda kalıyor. Ayrıca engelliler için herhangi bir farklı fiyat uygulaması bulunmuyor, sadece engellilere ayrıca yer tahsisi yapılması zorunluluğu bulunuyor.


''ALIŞVERİŞ MERKEZLERİNE 453 BİN 509 LİRA PARA CEZASI KESİLDİ''

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararına rağmen bugüne kadar 0-3 saat arası otopark ücreti alan alışveriş merkezlerine toplam 453 bin 509 lira idari para cezası tatbik edildiğini bildirdi.

Büyükşehir Belediyesi, bir AVM otoparkında otomobilini 2,5 saat park eden ve kendisinden 5 lira otopark ücreti alınan bir vatandaşın durumu Twitter üzerinden Beyaz Masa'ya bildirdiği ve ücret alanlar hakkında idari para cezası uygulandığına ilişkin basında yer alan haberlerle ilgili yazılı açıklama yaptı.

Alışveriş merkezlerinde araçlara otopark için yer ayrılmasının 3194 sayılı İmar Kanunu'nun gereği olduğu hatırlatılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

''UKOME'nin 30.01.2007 tarihli kararına göre iş merkezleri ve alışveriş merkezlerine gelen araçlardan ilk 3 saate kadar ücret alınmamasına, ilk 3 saatten sonra alınabilecek ücretin ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi Tarife Komisyonu'nca belirlenen ücret oranında alınmasına karar verilmiştir. Zabıta Dairesi Başkanlığı Tüketici Hakları Zabıta Amirliği'ne gelen şikayetler yönünde yapılan denetimlerde, alışveriş merkezlerinin büyük bir kısmının otoparkından hiçbir ücret alınmadığı, bir kısmının UKOME kararına göre ücret aldığı, bir kısmının da UKOME kararına aykırı ücret aldıkları görülmektedir. İlgili UKOME kararına uymayan alışveriş merkezlerine, 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un 12. maddesinin 4. fıkrasına istinaden 2013 yılında uygulanan idari para cezası tutarı 582 TL'dir. Bugüne kadar 0-3 saat arası otopark ücreti alan alışveriş merkezlerine toplam 453 bin 509 lira, 2013 yılı Ocak ayından bugüne ise 35 bin 211 lira idari para cezası tatbik edilmiştir.''

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AVM'ye otopark cezası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN