Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yunanistan yatırım yapana AB'de oturma izni veriyor

Giriş Tarihi: 1.3.2013
Yunanistan Kalkınma ve Ulaştırma Bakanı Kostis Hacidakis, ülkesinde yabancı yatırım hamlesine hazırlanıyor. Uzun yıllar yabancı yatırımlar konusunda içine kapalı olan Yunanistan'da bürokratik engelleri kaldırmaya hazırlanan Giritli Bakan, önümüzdeki hafta Yunan Başbakanı Andonis Samaras'a Türkiye ziyaretinde eşlik edecek. Bakanın Türkiye'de dört işbirliği protokolü imzalaması bekleniyor. Sorularımızı yanıtlayan Hacidakis, Yunanistan'da başlattığı reformları anlattı.

BÜROKRASİ KALKIYOR

Yabancı ve yerli yatırımcıları teşvik eden yeni bir yasa hazırladıklarını belirten Hacidakis, "Amacımız Yunanistan'ın yatırımlara açık ve kolaylıklar sağlayan bir ülke olduğu mesajını vermek. Yeni düzenlemeler getirdik. Bu dönemde yatırım yapmak için birçok bakanlıktan izin alma zorunluğu kalkıyor. Bu işlemler tek çatı altında toplanacak" diye konuştu. Yatırımlarda diğer AB ülkelerinde uygulanan kurallara uyulacağını anlatan Hacidakis, şöyle konuştu: "Yunanistan yatırımlara hasret kalan bir ülke. Devletin istihdam yaratma gücü artık kalmadı. Dolayısıyla bu işi özel sektör yapacak. Özel sektör yatırım anlamına geldiğinden bu işte yerli-yabancı yatırımcı ayrımı yapılması mümkün değil." Hacidakis yeni düzenlemeye göre AB dışından gelen işadamlarına 300 bin euroluk yatırım yaptıkları takdirde ailesiyle birlikte 5 yıllık vize ve oturma izni verileceğini de söyledi.

TÜRKİYE'YLE KÖPRÜ PROJESİ
Önümüzdeki hafta yapılacak Türkiye ziyareti sırasında yeni projeleri de gündeme getireceklerini söyleyen Hacidakis, her iki ülkenin çıkarına hizmet eden ortak çalışmalara açık olduklarını vurguladı. Hacidakis, Meriç Nehri üzerine yapılacak köprü projesiyle ilgili olarak ise şunları söyledi: "Bu gibi köprüler, başka (zahiri) "köprülerin" de kurulmasına yardımcı olur. Meriç'te köprü inşaatının bize düşen finansmanını AB ve Avrupa Kalkınma Bankası sağlayacak. Türk tarafı ise kendi payına düşen kısmına milli olanaklarıyla katkıda bulunacağını bildirdi. Kısacası istek oldukça yollar da döşenir, köprüler de inşa edilir. Yeter ki niyet olsun."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yunanistan yatırım yapana AB'de oturma izni veriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN