Türkler 'da çıkaracak

Giriş Tarihi: 4.3.2013 15:32 Güncelleme Tarihi: 4.3.2013 15:58

Bir Türk şirket, 'da aranmasıyla ilgili 4 ihaleyi de kazandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı , bir Türk şirketinin 'da bin kilometrekare alanda aranmasıyla ilgili 4 ihaleyi 70 firmayı geride bırakarak kazandığını açıkladı.

Afganistan'ı ziyaret eden ilk Türk enerji bakanı olan Taner Yıldız, Afganistan programı kapsamında Devlet Başkanı Hamid Karzai tarafından kabul edildi.

Türkiye ile arasında derin bağlar olan kardeş Afganistan ile yapılacak çok fazla iş potansiyeli olduğuna inandıklarını dile getiren Yıldız, TPAO'nun, ilk etapta 100 milyon dolardan fazla yatırım yapacağını söyledi.


30 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM

Türk şirketlerinin de Afganistan'daki yatırımlarla ilgilendiğini, bir Türk şirketinin bin kilometrekare alanda altının da olduğu kıymetli metalik madenlerin aranmasıyla ilgili 4 ihaleyi 70 firmayı geride bırakarak kazandığını bildiren Yıldız, şöyle devam etti:

''Bunun yanında, kamu kurumu olan MTA'nın da Afganistan'ın zengin maden kaynaklarını değerlendirme noktasında yapacak işleri olacak. Ayrıca, Afganistan'ın zengin su potansiyelini elektrik üretimine çevirmeyle ilgili fırsatları da konuştuk. Afganistan'da elektrik üretim sektörüne toplam 23 bin MW'lık yatırım yapılma potansiyeli var. Bu 30 milyar dolarlık bir yatırım demek. Afganistan'da görüştüğümüz meslektaşlarımız, bu potansiyelin mümkün olduğunca Türk şirketlerince değerlendirilmesini istediklerini söyledi.''


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkler Afganistan'da altın çıkaracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN