Türkiye'nin en iyi haber sitesi

amelelikten kurtaracak

Çevre ve Şehircilik Bakanı , sürecinde eli keser tutan, mala tutan, teknoloji okuyan, kaliteli mal üreten ara teknik elemanlar ihtiyacının arttığına dikkat çekti. Bayraktar, bu ihtiyacın 4+4+4 eğitim sitemi ile çözüleceğini söyledi.

Giriş Tarihi: 5.3.2013 10:58
Bayraktar, yaptığı açıklamada, yakında TBMM gündemine gelecek, Yapı denetim Kanun da yapılacak değişiklikle yapı denetim firmalarının teknik müşavirliğe dönüştürülmesiyle Türkiye'nin dünyada oyun kurucu olacağını söyledi. Bayraktar, Türkiye'nin mühendislik sektörü bakımından dünyada ikinci sıra da olduğunu ancak oyun kurucu özelliğini henüz geliştiremediğini bunun teknik müşavirlik sistemi ile değişeceğinin ifade etti.
Türkiye'nin, şartnameler, sözleşmeler, projeler ve tasarımlar yaptığına ancak hak ettiği yerde olmadığına işaret eden Bayraktar, "Dünyanın 100-120 devletinde mühendislik ve teknik müşavirlik ofisleri var. 30 bin personel çalıştıran teknik müşavirlik büroları var. Bunlar pastayı yiyor. Biz, işin biraz ameleliğini yapıyoruz" dedi.
Bakan Bayraktar, teknik müşavirlik ve projesiyle Türkiye'nin amelelikten kurtulup proje üreteceğini ve dünya da oyun kurucu olacağını söyledi.


KALEM EFENDİSİ DEĞİL ARA TEKNİK ELEMAN YETİŞTİRMELİYİZ

Kentsel dönüşüm sürecinde eli keser tutan, mala tutan, teknoloji okuyan, kaliteli mal üreten ara teknik elemanlar ihtiyacının arttığına dikkat çeken Bayraktar, bu ihtiyacın 4+4+4 eğitim sitemi ile çözüleceğini söyledi.

Bayraktar şunları söyledi:
"Türkiye Cumhuriyetin tarihinde eğitimde zaman zaman yapılan olumsuz uygulamalarla ara teknik eleman yetiştirilmesinde geriye düşüldü. Dışarıda yüz binlerce vatandaşımız işsiz dolaşırken tezgahında, atölyesinde işverenimiz, ustamız iş bilen personeli adeta mumla arıyor. 4+4+4 eğitim sistemi işte yetişmiş eleman hasreti çeken sanayi bölgelerinin derdine derman olacak."

Türkiye'nin inşaat sektöründe Çin'den sonra ikinci sırada bulunduğunu belirten Bayraktar, şunları vurguladı:

"İş alıyoruz ama o doğrultuda bize para gelmiyor. Çünkü oyun kurucu değiliz. Oyun kurucu AB ülkeleri, ABD ve Japonya mühendislik ve müşavirlik firmalarıdır. Onlar projeleri yaparak şartnameleri hazırlıyor. İhaleleri biz kazanıyoruz ama istediğimiz hak edişi elde edemiyoruz. Biz adeta amelelik yapıyoruz. Dönüşüm seferberliğimiz amelelikten kurtulmak için büyük bir fırsattır. Dönüşüm seferberliğimiz sayesinde inşaat sektörümüz derinlik ve yeni boyutlar kazanacak. Teknik Müşavirlik sektörümüz de gelişecek; bu sayede gelecekte dünyada oyun kurucu olacağız. Bu da Türkiye'nin ayağa kalkmasına vesile olacak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kentsel dönüşüm amelelikten kurtaracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN