Koç'un net kârı 2.3 milyar

2012'de toplam konsolide satış gelirlerini yüzde 13 artırarak 84.8 milyar liraya yükselten Koç Holding, 2.3 milyar lira net kâr açıkladı. CEO Turgay Durak, "2012'de 4.9 milyarlık yatırım yaptık. Bu yıl ise 6.8 milyar lira kombine yatırım planlıyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 9.3.2013
Koç Holding, 2012'de azınlık payı sonrası konsolide net kârını 2.3 milyar lira yükseltti. Bu dönemde holding, konsolide satış gelirlerini de yüzde 13 artırarak 84.8 milyar liraya çıkardı. Koç Holding Üst Yöneticisi (CEO) Turgay Durak, bir yılı daha kârlı bir büyümeyle geride bıraktıklarını, sektörlerdeki liderlik pozisyonlarını pekiştirmeye devam ettiklerini ve önemli yatırımlara imza attıklarını ifade etti. Durak, geçen yıl pazardaki olumsuz ekonomik konjonktüre karşın, büyüme odaklı yatırımlara hız kesmeden devam ettiklerini belirterek, "2012'de toplam 4.9 milyar liralık rekor düzeyde kombine yatırım gerçekleştirdik. 2013'te ise 6.8 milyar lira yatırım planlıyoruz. Hedefimiz her zaman kaynaklarımızı en iyi şekilde kullanarak, ülkemiz ile paydaşlarımız için sürekli ve yüksek getirili yatırımlara dönüştürmek. Hissedar ve paydaşlarımızın yanı sıra ülkemize en yüksek katkıyı sağlamak için var gücümüzle çalışacağız" dedi.

İHRACATIN YÜZDE 10'UNU YAPTI
Durak, 2013'te büyüme dinamiklerinin tekrar hız kazanmasını ve Türkiye'de yüzde 4.5 dolaylarında bir büyüme gerçekleşmesini beklediklerini belirtti. CEO Durak, "Türk şirketlerinin global bazda rekabetçi avantajlarını artırmak adına teknolojiye ve inovasyona yaptığımız yatırımlarda öncü ve anahtar rolümüzü sürdürdük. Bu 2013'te de en önemli önceliğimiz olacak" dedi. Durak, topluluk şirketlerinin 2012'de Türkiye'nin toplam ihracatının yüzde 10'unu gerçekleştirdiğinin altını çizdi. Durak, yapılandırılmış finansman işlemleri gerekse yeni tahvil ihraçlarıyla Koç Topluluğu'nun Türk şirketleri için uygun koşullarla finansmana erişimde önemli bir örnek teşkil ettiğinin altını çizdi.

'OTOMOTİVDE LİDERLİĞİ SÜRDÜRDÜK'
CEO Durak, holdingin önemli işkollarından olan otomotiv sektörü ile ilgili de değerlendirmelerde bulundu. Bu sektörde de daralan yurtiçi pazara karşın liderliklerini yüzde 27 pazar payıyla devam ettirdiklerini aktaran Turgay Durak, "Ford Otosan ve Tofaş'ın, önemli üretim üssü olma özelliğimizi bu yıl da pekiştireceğiz" diye konuştu.

Petrol ve LPG'de açık ara üstünüz
Koç Holding'in CEO'su Turgay Durak, geçen yıl Koç Topluluğu'nun enerji sektöründe petrol ve LPG'de açık ara üstünlüğünü koruduğunu kaydetti. CEO Durak, Opet'in, sektöründe pazar payını en çok artıran şirket olarak ikinciliğini koruduğunu ifade ederek, "Aygaz Grubu, Aygaz-Mogaz-Lipet markalarıyla sektörde açık ara liderliğini sürdürdü" dedi.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Koç'un net kârı 2.3 milyar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN