Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Komşu'da heykel hırsızlığı

Giriş Tarihi: 10.3.2013

İflasın eşiğinden kemer sıkma politikalarıyla dönmeye çalışan Yunanistan'da halk geçinemeyince ilginç hırsızlıklara başvuruyor. Ülkede heykeller çalınmaya başlandı

Ekonomisi küresel krizin pençesinden kurtulamayan, kemer sıkma politikaları ve AB destekleriyle iflasını sürekli erteleyen Yunanistan'da halk, ilginç hırsızlık yöntemlerine başvurmaya başladı. Gelirleri azalan halk geçimini sağlayamayınca ülkede hırsızlık vakaları arttı. Daha önce eritip maden olarak satmak için kiliselerden vaftiz kazanlarını çalan hırsızlar, şimdi de caddelere gözünü dikti. Halk bakır ve bronz heykelleri çalmaya başladı. Başkent Atina'da, son altı ay içinde aralarında ünlü Yunan yazar Nikos Kazancakis'in büstünün de bulunduğu bakır ve bronzdan imal edilmiş 8 büstün çalındığı bildirildi.

TİCARİ AMAÇLA YAPILIYOR

Atina Belediye Başkan Yardımcısı Nelli Papahela, şehrin merkezi yerlerindeki mermer kaidelerin üzerinden koparılarak alınan büstlerden 4'ünün eskici pazarlarında bulunduğunu belirtti. Papahela, "Hırsızlıklar ticari amaçla yapılmış olabilir" diye konuştu.

ETKİN KORUYAMIYORUZ
Papahela Atina'nın birçok yerinde değişik mekânlarda bulunan büst ve heykellerin etkin bir şekilde korunmasının mümkün olmadığını, hırsızların ise çok cesur hareket ettiğini dile getirdi. Papahela, ünlü ressam El Greco ile Albay Dimitrios Psarrun'un heykellerinin de çalındığını söyledi.

BAYRAK BİLE KORUYAMADI
Yunanistan'da daha önce de bir kilisede bakırdan imal edilen büyük bir vaftiz kazanı, yüksek gelirim hatlarında kullanılan bakır kablolar ve çimento kalıpları çalınmıştı. Olayın ardından malzemelerin çevresi Yunan bayraklarıyla sarılmıştı. Ancak daha sonra bunlar bayraklarla birlikte tekrar çalınmıştı.

İNEKLERE DE GÖZ DİKTİLER
Batı Trakya'da da ilginç hırsızlık vakaları yaşanmıştı. Gümülcine kentinde yaşlı bir kadının bahçesinde baktığı inek hırsızların saldırısına uğramıştı. Bahçeye, gece saatlerde girdiği tahmin edilen hırsızlar, ineği öldürmeden kesip, arka bacaklarından birini alarak kaçmışlardı.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Komşu'da heykel hırsızlığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN