Türkiye'nin en iyi haber sitesi

yeni rezervi buldu

Körfez ülkesi 'da 40 yıl sonra yeni bir rezervi bulunduğu açıklandı.

Giriş Tarihi: 12.3.2013 16:01
Ülkenin kuzey bölgesinde Basra Körfezi açıklarında bulunan 707 milyon metreküplük rezervi, 1971'den bu yana ülkede bulunan ilk doğalgaz rezervi olma özelliği taşıyor.

Enerji ve Sanayi Bakanı Muhammed bin Salih es-Seda yaptığı açıklamada, ülkede 1971 yılından beri ilk kez doğalgaz rezervi keşfedildiğini belirterek, söz konusu keşfin Katar için önemli olduğunu söyledi.

Dünyanın en büyük sıvılaştırılmış doğalgaz ihracatçısı olan Katar'ın, toplam doğalgaz rezervinin 25 milyar metreküp civarında olduğu biliniyor. Yeni bulunan rezerv küçük olsa da, Katar'ın doğalgaz keşif araştırmalarına yatırımının devam ettiğini göstermesi bakımından önemli kabul ediliyor.

Körfez ülkesi Katar, 1949 yılından beri petrol ihraç ediyor. Ülkedeki petrol rezervlerinin 20 milyar varil civarında olduğu ifade ediliyor.

Katar'da doğalgazın keşfi 1971 yılında gerçekleşirken, büyük çaplı doğalgaz ihracatı ise 1997 yılında başladı. Doğalgaz satışının başlaması ile Katar'ın asıl zenginlik kaynağı petrolden doğalgaza kaymış oldu.

Dünyada bilinen doğalgaz rezervlerinin yaklaşık yüzde 19'una sahip olduğu belirtilen Katar, doğalgazdan elde ettiği gelir ile dünyanın en zengin ülkeleri arasında yer alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Katar yeni doğalgaz rezervi buldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN