KOBİ'den beyin kontrollü robot

Giriş Tarihi: 12.3.2013

Üniversiteden yeni mezun 3 bilgisayar mühendisi dünya sağlık sektöründe çığır açacak büyük buluşa imza attı. Üç girişimci beyinden komut alan robot kol üretti

Türkiye'de girişimcilik her geçen gün seviye atlıyor. Klasik yatırım fikirlerinin dışına çıkmayı başaran gençler, dünya çapında ses getirecek iş fikirleri ve buluşlara imza atıyor. İstanbul Kültür Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği'nden mezun olan Selim Çelik, Erdem Tatlı ve Görkem Sarıgül de girişimci mucitler listesinde öne çıkmayı başardı. Uzun zamandır el yapımı kumandalı uçak ve helikopterler üreten üç girişimci, bu tecrübeyi sağlık sektöründe çığır açacak bir buluşa dönüştürdü. Mühendisler, 3 yıllık çalışmayla Türkiye'de bir ilk olan beyin kontrollü protez kol üretmeyi başardı.

KOLAY MONTE EDİLİYOR

Dünyadaki örneklerinden farklı olarak cerrahi müdahale gerekmeden insan vücuduna monte edilen protez kollar, gerçeğiyle benzer özellikler gösteriyor. Yakında seri üretime geçeceklerini anlatan Selim Çelik projeyi şöyle özetliyor: "Geliştirdiğimiz sistem beyin sinyallerini kullanarak robot kolun hareket etmesini sağlıyor. Burada EEG cihazlarındaki sistemi kullandık. Robot kol, beyine bağlı EEG sensörden alınan verilerle hareket ediyor. EEG sinyallerini dünyada ilk kez robot kola biz uyarladık. Mekaniğini de tamamen kendimiz geliştirdik. Ürün medikal sektöründe rahatlıkla kullanılabilir. Özellikle dirsekten itibaren kolu olmayan engelliler için uygun."

Beyin sinyalleri kaydedildi
Robot kol, beyne giden düşünceler kaydedilerek çalışıyor. Çelik bu durumu şöyle açıklıyor: "Kişinin düşünceleri esnasında beyinde elektrik sinyalleri oluşuyor ve bu sinyaller kafatasına yerleştirilen elektrotlarla alınıyor. Her kişi ve düşünce için farklı sinyaller oluşuyor. Kullanıcıya bir şey düşmesini söylüyor ve sonra kaydediyoruz. Bilgisayar bu kayıtlardan komutları algılıyor ve robota gönderiyor."


ÖDÜLLÜ BULUŞ
Mühendi sler , TET İstanbul Elektrik- Elektronik, Makine ve Bilişim İhracatçıları Birliği'nden Ar-Ge Proje Pazarı'nda ödül aldı. Birlik Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu, "TET Ar-Ge Proje Pazarı'nı ihracatımızdaki katma değeri artırmak ve sürdürülebilir kılmak amacıyla bu yıl 2'nci kez düzenledik" dedi.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
KOBİ'den beyin kontrollü robot
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN