Cari açıkta düşüşe devam

Cari açık ocakta 5.6 milyar dolara indi. Yıllık açık da 26 ayın en düşük seviyesine geriledi. Ekonomi Bakanı Çağlayan, nisanda cari açığın % 6'nın altını görebileceğini belirterek, "Bu yıl OVP hedefinin altına iner" dedi

Giriş Tarihi: 13.3.2013
Cari açıkta düşüş sürüyor. Ocakta 5.6 milyar dolara gerileyen cari açık yıllık bazda 26 ayın en düşük seviyesine indi. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, nisan başında cari açığın yüzde 6'nın da altını görebileceğini belirterek, "Bu yıl Orta Vadeli Program'da (OVP) yer alan 60.7 milyar dolarlık tahminin altında kalır" dedi.

26 AYIN EN DÜŞÜĞÜNDE

Merkez Bankası'nın açıkladığı Ödemeler Dengesi İstatistikleri'ne göre, cari açık ocakta 2012'ye göre yüzde 2 geriledi. Yıllıklandırılmış açık 46.8 milyar dolar oldu. Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada "Cari dengedeki azalmada dış ticaret açığının 7 milyon dolar azalarak 5.88 milyon dolara gerilemesi ve hizmetler dengesinden kaynaklanan net gelirlerin 83 milyon dolar artarak 752 milyon dolara ulaşması etkili olmuştur" denildi. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan "Yıllıklandırılmış cari açık son 26 ayın en düşük seviyesinde. Gelecek aylardan itibaren bir dengelenme başlayacaktır. Bu yıl da OVP'de yer alan 60.7 milyar dolar cari açık tahmininin altında kalacağız" dedi. Türkiye İstatistik Kurumu'nun hizmet gelirlerinde yaptığı revizyonun etkilerinin önümüzdeki dönemde de görüleceğini ifade eden Çağlayan, "2012 ihracatımız 44.2 milyar dolara çıktı. Bu revizyonla açık 46.9 milyar dolara düştü. GSYH'ye oran yüzde 6'nın altına inecek" diye konuştu.

TAMAMEN BİTİRECEĞİZ
Bakan Çağlayan, ocak ayında mal ihracatında ve hizmet ihracatında yakalanan çift haneli büyümenin etkisiyle cari açığın düşük kalmaya devam ettiğini dile getirerek, "Daha yüksek katma değerli üretim ve daha fazla tasarruf. Cari açık sorununu temelli çözecek iki politika hükümetimiz tarafından uygulanıyor" diye konuştu. Türkiye'nin ihracat ve katma değer artışıyla büyümeye devam edeceğini belirten Çağlayan, "Cari açığı orta vadede daha da aşağı çekecek. Bugün itibarıyla cari açığın ateşi düştü. Şimdi amaç bunu tamamen bitirmek. Türkiye olarak bunu başaracağız" dedi.

MERKEZ REVİZE ETTİ
Merkez Bankası, 2012 için 48.87 milyar dolar olarak açıkladığı cari açık rakamını 46.94 milyar dolara revize etti. Turizm gelirlerindeki güncelleme nedeniyle cari açık rakamında düşüş meydana geldi.

1.6 MİLYAR SICAK PARA
Ocak ayında Türkiye'ye gelen sıcak para miktarı da 1.6 milyar doları buldu. Geçen yılın aynı ayında bu rakam 1.3 milyar dolardı. Cari açık verisiyle dolar kuru bir miktar yükseldi. Günü 1.8035 seviyesinden kapattı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cari açıkta düşüşe devam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN