'de temettü istiyor

3.8 milyar liralık kâr payı dağıtımından en yüksek payı alacak olan ortak, "temettünün dağıtılmasından yanayız" dedi.

Giriş Tarihi: 14.3.2013 15:33
'nın Avrasya Bölgesi İletişimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Erim Taylanlar, "'in ilk genel kurulunda temettü dağıtımından yanayız, Çukurova ile dava süreci önkoşul değil" açıklamasını yaptı.

Turkcell'in İskandinav ortağı TeliaSonera'nın Avrasya Bölgesi İletişimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Erim Taylanlar, Sermaye Piyasası Kurulu'nun şirket yönetimine üç bağımsız üye atamasının ardından yapılacak ilk genel kurulda temettünün dağıtılmasından yana olduklarını Çukurova Grubu ile dava süreçlerinin bir ön koşul olmadığını söyledi.

Erim Taylanlar, "Haftaya yapılması beklenen Turkcell yönetim kurulu toplantısında temettü teklifi ve genel kurul takvimi belirlenebilir. TeliaSonera olarak temettünün ilk genel kurulda dağıtılmasından yanayız. Çukurova Grubu ile devam eden dava sürecimiz bir önkoşul değil.O ayrı yürüyen bir süreç" dedi ve ekledi:

"Genel kurulda temettü dağıtımının gerçekleşebilmesi için Çukurova Telecom Holdings seviyesinde Rus Altimo ve Çukurova Grubu'nun anlaşması ve Turkcell Holding için temsilci ataması gerekiyor. Bu açıdan da Privy Council sürecinin netleşmesi lazım."

Turkcell'in 2010 ve 2011 yılı karlarına ilişkin temettüleri, şirket ortaklarının aralarında anlaşma sağlayamaması nedeniyle dağıtılamamıştı. Analistler, 2012 yılı karından teklif edilecek temettü ile birlikte şirketin dağıtacağı toplam temettünün 2 milyar doları bulabileceğini tahmin ediyor.


ÇUKUROVA İLE GÖRÜŞMEDİK

Çukurova Grubu ile aralarındaki tazminat davasının sonucuna ilişkin görüşme yapmadıklarını ve Çukurova Grubu'nun bu konuda bir uzlaşma talebiyle gelmediğini belirten Taylanlar, "Çukurova Grubu bu konuda görüşmek isterse buna açığız. Bir rakam teklifiyle gelmeleri durumunda bunu dinleriz" dedi.

Turkcell Yönetim Kurulu'nda hakkaniyetli hissedarlık yapısını temsil eden ve adil kurumsal yönetişimi yansıtan bir yapıdan yana olduklarını söyleyen Taylanlar, "Sadece en büyük hissedar olan TeliaSonera'nın değil, halka açık yüzde 34'lük kısmın da bağımsız üyeler yoluyla yönetim kurulunda adil temsilinden yanayız" dedi.

İMKB'de işlem gören Turkcell İletişim Hizmetleri'nin ana hissedarı olan Turkcell Holding'de çoğunluk hissedar Cukurova Telecoms Holding (CTH). CTH'de Altimo'nun yüzde 49, Çukurova'nın ise yüzde 51 hissesi bulunuyor.

Turkcell Holding'de ise CTH'nin yüzde 53, Telia Sonera'nın ise yüzde 47 payı bulunuyor. Turkcell İletişim Hizmetleri'nde ise dolaylı olarak ise TeliaSonera'nın yaklaşık yüzde 38,Çukurova Holding'in yüzde 13.81, Altimo Grubu'nun ise yüzde 13.22 hissesi var.


ALACAĞI KAR PAYI NE KADAR

Şirket son 3 yılda yaklaşık 4.9 milyar lira kâr etti. 2010 yılı kârı olan 1.7 milyar liranın 1.3 milyarını dağıtma kararı genel kurula sunulmuştu ancak genel kurul yapılamamıştı. Bu rakamdan yola çıkılarak şirket, kârının yüzde 76'sını dağıtabilecek ve böylece 3.8 milyar liralık kâr ortaklara dağıtılabilecek. En büyük payı 1.4 milyar TL ile Sonera alacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TeliaSonera Turkcell'de temettü istiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN