Katarlılar bankaya Türkler inşaata gidiyor

Giriş Tarihi: 15.3.2013

Türk müteahhitler, Dünya Kupası ve 2030 vizyonu için 100 milyar dolarlık yatırım projesi hedefleyen Katar'a göz dikti. Katarlılar ise banka satın alma veya lisans alarak Türkiye'de finans piyasasına girmeyi hedefliyor

Son yıllarda Türk finans sektörüne odaklanan Katarlılar yeni yatırımlar için kolları sıvadı. Türk firmaları ise gözünü 100 milyar dolardan fazla altyapı yatırımı yapacak Katar'a çevirdi. DEİK Türk-Katar İş Konseyi İstanbul'da iki ülkenin işadamlarını buluşturdu. Katar İşadamları Derneği Başkanı Şeyh Faisal Bin Qassim Al-Thani, 2022'de ülkelerinde Dünya Kupası'nın düzenleneceğini hatırlatarak, "2030 hedeflerimiz kapsamında milyarlarca dolarlık altyapı projesi yapacağız. Bu yatırımlar için 100 milyar dolar ayırdık" dedi. Qassim Al-Thani, Türk firmalarının altyapı yatırımları konusndaki tecrübesine vurgu yaparak, "Dünyanın birçok yerinde önemli başarılara imza attılar ve kaliteli işler çıkardılar. Bu yüzden avantajlılar" diye konuştu.

YARATICI GENÇLERİ BEKLİYORUZ

Qassim Al-Thani, genç girişimci ve yeni fikirleri olan KOBİ'leri de Katar'a çekmeye çalışacaklarını söyledi. Bankacılık alanında birçok Katarlı kurumun Türkiye'de faaliyet göstermek için araştırma yaptığını da dile getiren Qassim Al-Thani, şöyle konuştu: "Biz Türkiye'de eğitim, sağlık ve turizm sektörlerine yatırım yapmak istiyoruz. Buradaki her fırsatı değerlendiriyoruz. Gündemimizde turim yatırımları var. Özellikle otel satışları konusundaki cazip fırsatları değerlendireceğiz."

DÖRT BÜYÜK BANKA FIRSAT ARIYOR
Al
Khaliji Bank Yönetim Kurulu Başkanı Hamad Bin Faisal Bin Thani Al Thani ise iki ülkenin turizm, inşaat ve finans alanında ortak yatırımlar yapabileceğini söyledi. Faisal Bin Thani, "Katar'dan birçok banka Türkiye'ye gelmek istiyor" dedi. Faisal Bin Thani sözlerine şöyle devam etti: "Ülkeminizin finansal kurumları arasında Türkiye'ye karşı büyük bir ilgi var. Özellikle İslami bankaların ilgisi büyük. Bunlar arasında Doha Bank, QNB, Qatar Islamic Bank ve hatta benim bankam (Al Khaliji Bank) da var."



BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Katarlılar bankaya Türkler inşaata gidiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN