Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Economist'ten U dönüşü

Giriş Tarihi: 16.3.2013

AK Parti iktidarı ve ekonomiyi her fırsatta eleştiren Economist, tavır değiştirdi. İngiliz dergisi, hükümetin uyguladığı sosyal politikalarla yoksulluğu hızla düşürdüğünü yazdı

Analiz ve yorumlarıyla her fırsatta Türkiye'yi yerden yere vuran The Economist dergisi, U dönüşü yaptı. Geçmişte AK Parti iktidarını ve ekonomi politikalarına 'kasıtlı' eleştireler getiren İngiliz dergi, bu defa tam tersi yorumda bulundu. AK Parti iktidarının uyguladığı yoksullukla mücadele programını överek dünyaya örnek gösterdi. Dergi, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı'nın (UNDP) İnsani Gelişme Endeksi'yle (İGE) ilgili analiz yaptı. Economist, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu en fazla iyileşme gösteren 15 ülke için "Başarı Öyküleri" ifadesini kullandı. İGE'ye göre yüksek performans gösteren ülkelerin en enerjik sosyal politikaları uyguladığına dikkat çekti.

YOKSULLUĞU DÜŞÜRDÜ

Dergi, UNDP'nin yaptığı analizden çıkarılacak dersler olduğunu yazdı. Bu dersler Türkiye örneğiyle açıklandı: "GSYH büyümesi büyük önem taşıyor. Ancak ülkeler geniş temelli büyüme için sadece ona dayanmamalı. Örneğin, İGE'deki ilk 10 arasında bulunan Türkiye, 2002-2010 döneminde yoksulukla mücadele programları için yaptığı harcamaları yaklaşık üç kat artırdı. 2003'te şartlı nakit transfer mekanizmasını uygulamaya koyarak 2002'de yüzde 30 olan resmi açlık sınırı altındaki nüfusun payını da yüzde 4'e indirdi." Analizde Meksika, Cezayir ve Brezilya gibi bazı ülkelerin 1990-2012 döneminde mütevazı yıllık GSYH büyüme oranlarını kaydettiği belirtildi. Buna rağmen en iyi performans gösteren 15 ülke arasında oldukları vurgulandı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Economist'ten U dönüşü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN