Koleksiyonerler 'Kâbe' yolunda

Antik A.Ş.'nin 24 Mart'ta düzenleyeceği müzayedeye 'ın Kâbe'si damga vuracak. Dev koleksiyonerler, rekor fiyata satılması beklenen bu eser için yarışacak

Giriş Tarihi: 17.3.2013
Türkiye'de eserleri milyon liralara alıcı bulan birçok sanatçı var artık. Ama son dönemlerde düzenlenen müzayedelerde özellikle ve Nejad Melih Devrim ismi ön plana çıkıyor. Geçtiğimiz günlerde düzenlenen santralistanbul koleksiyonundaki Nejad Melih Devrim tabloları 1 milyon liranın üzerinde alıcı bulmuştu. Erol Akyavaş ise ilk çıkışını 2011'de Bonham's müzayedede yakaladı. Sanatçının 'End of Encounters' isimli eseri 1.5 milyon liraya satıldı. Akyavaş'ın en yüksek rekoruysa 2012'de 2.8 milyon liraya satılan 'En-el Hak' isimli eseri oldu. Birçok büyük koleksiyonda yer alan Akyavaş'ın Kâbe konulu dev eseri 24 Mart'ta satışa çıkacak. Antik A.Ş.'nin müzayedeye çıkaracağı 1982 tarihli eser 750 bin muhammen bedelle satışa sunuluyor. Elbette bu rakamın çok daha yukarılara çıkması, rekor kırması bekleniyor. 268x260 boyutundaki eser, mayıstda İstanbul Modern'de gerçekleşecek olan retrospektif sergisinde yer alacak. Müzayedeyi yönetecek olan Olgaç Artam, ülkenin önemli koleksiyonerlerinin bu eseri istediğini dile getiriyor.

EŞİ SATIŞA ÇIKARDI

Erol Akyavaş'ın bu eseri birçok önemli sergide baş köşede yer aldı. Eseri satan kişi sanatçının eşi İlona Akayavaş. Olgaç Artam, İlona Hanım'ı ikna edebilmek için epeyce uğraşmış. Satış nedeni maddi kaynaklı değil. İlona Akyavaş, "Kabe'li kompozisyon eşimin çok önem verdiği eserlerden biri. Yeni gideceği koleksiyonda toplumla bulaşacağına ve sanatına faydalı olacağına inandığım için satışa sunuyorum" dedi.

DOĞANÇAY FARKI
Ocak ayında kaybettiğimiz Burhan Doğançay'ın da yedi eseri müzayedede yer alıyor. Bunlar arasında müze koleksiyonlarında bulunan Kapılar ve Çifte Gerçeklik serisi de var. Doğançay'ın kağıt üzerine yaptığı Koniler serisinden eserleri de yer alıyor. Kağıt üzerine karışık teknikle yaptığı işler 14-15 bin lira gibi fiyat aralıklarında satışa çıkacak. Türkiye'de henüz kağıt işlerin değerinin anlaşılmadığını söyleyen Artam, "Oysa Burhan Bey kağıtta çalışmanın çok zor olduğunu söylerdi. Tuval hata kabul eder ama kağıt etmez" diyor.

200 ESER SATIŞA ÇIKACAK
24 Mart'ta Swissotel'de gerçekleşecek olan Çağdaş Sanat Eserleri Müzayedesi'nde 200 seçkin eser satışa çıkacak. Erol Akyavaş'ın rekor kırması beklenen eserleri dışında 40-50 bin fiyat aralığında da işleri müzayedede yer alıyor. Olgaç Artam hâlâ değeri çok da anlaşılmayan sanatçılar olduğu kanısında. Avni Arbaş, Burhan Uygur, Abidin Dino, Orhan Peker ve Ferit İşcan gibi isimlerin eserlerinin fiyatlarının hak ettiği yerde olmadığını düşünüyor.

GLOBAL DEVLER VAR
Müzayedede Damien Hirst, Robert Combas ve Mark Kostabi gibi uluslararası isimlerin eserleri de yer alıyor. Azade Köker, Ahmet Elhan, Ansen, Kezban Arca Batıbeki, Ekrem Yalçındağ, Yaşam Şaşmazer ve Ardan Özmenoğlu'nun aykırı eserleri müzayedede ilk kez satışa sunulacak.

ANDY WARHOL İMZASI
Müzayedede farklı dönemlere ait geniş bir seçki bulunuyor. Andy Warhol'un da üç eseri var. Sanatçının orijinal imzasının olduğu Liz isimli eseri, 100 bin liradan müzayedeye konmuş. Artam, özellikle Mick Jagger eserinin büyük ilgi gördüğünü söylüyor.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Koleksiyonerler 'Kâbe' yolunda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN