Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Beyaz mendil 81 ilde

Genç patronların barışa destek için Diyarbakır'da başlattığı 'Beyaz Mendil'li kampanyasına yüzlerce kurumdan destek yağdı. TÜGİK, projeyi 81 ile yayma kararı aldı

Giriş Tarihi: 18.3.2013
Ülke genelinde 10 bin üyesi bulunan Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu'nun (TUGİK) barışa destek için başlattığı 'Beyaz Mendil' hareketi 81 ile yayılıyor. Güneydoğu'ya barış sonrası beş yıllık kalkınma planı hazırlayan ve projenin startını Diyarbakır'da beyaz mendil ve kravat takarak başlatan kuruma destek yağdı. Sivil toplum örgütlerinden valiliklere, belediye başkanlarından yurtdışında yaşayan Türk işadamlarına kadar çok sayıda kesim projede yer almak için TUGİK'e başvurdu. Kurum bunun üzerine başlattığı beyaz mendil hareketini 81 ile yayma kararı aldı. Barış sürecinin her kesime doğru şekilde anlatılması gerektiğini ifade eden TUGİK Başkanı Erkan Güral, "Diyarbakır'da başlattığımız barışa destek projesine inanılmaz bir destek aldık. Projemizin etki alanını genişletiyoruz. Üyelerimiz her ilde beyaz kravat ve mendil takarak barışa destek organizasyonları yapacak. Önümüzdeki haftalarda Van, Mardin, Şanlıurfa Bitlis, Şırnak ve Siirt gibi illerde çok önemli buluşmalara imza atacağız" dedi.

DESTEK ÇIĞ GİBİ

Genç patronlara 17 vali, 47 il belediye başkanı ve 11 STK destek verme kararı aldı. Bu isimlerden biri olan Siirt Valisi Ahmet Aydın, "Genç işadamlarımızın azminden ve enerjisinden çok etkilendim. Siirt'te de büyük bir organizasyon yapacağız. Bizzat bu barış projesinin içinde yer almak istedik" dedi. Diyarbakır Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş ise, "Biz de görüşmelerimizde beyaz mendil ve kravat takacağız. Bu sürece genç işadamlarının verdiği desteği çok önemsiyoruz" dedi.

DİYARBAKIR TİCARET ÜSSÜ OLUR
Güneydoğu Genç İşadamları Başkanı Hakan Akbal ise çözüm sürecinin ardından özellikle Diyarbakır'ın ekonomik patlama yaşayacağını ifade etti. Bugün Erbil'de devasa alışveriş merkezleri ve oteller yükseldiğini anlatan Akbal, "Oysa Diyarbakır'ın ekonomik potansiyeli hiçbir bölgeyle kıyas kabul etmez. Son dönemdeki hava bile ekonomiyi canlandırdı. Hızla yeni yatırımlar geliyor. Genç işadamları olarak bölgemize inanıyoruz. Diyarbakır barışın ardından Ortadoğu'nun eğitim, sağlık. turizm ve ticaret merkezi olur" dedi.

BEYAZ MENDİLLE İL İL DOLAŞACAĞIZ
Güney ve Güneydoğu Genç İşadamları Federasyonu Başkanı Abdulkadir Akboz Diyarbakır'da başlattıkları projeye her kesimden destek yağdığını ifade etti. Bu nedenle il il dolaşma kararı aldıklarını anlatan Akboz, "Diyarbakır sokaklarını gezerken gösterilen ilgi çok özeldi. Bizleri yollarda barış elçileri olarak tanıttılar. Biz de beyaz mendil ve kravatlarımızı takarak gidebildiğimiz kadar ile gideceğiz. Genç işadamları olarak bu barış sürecinde koltuklarımızda oturmayı değil sahada olmayı tercih ettik" dedi.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beyaz mendil 81 ilde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN