Güney Kıbrıs'ın faturası Ruslara

Giriş Tarihi: 18.3.2013 16:42

Kıbrıs Rum Kesimi için açıklanan kurtarma paketine gelen tepkiler nedeniyle 100 bin avro limitinin üzerindekilere daha fazla yüklenileceği bir plan üzerinde çalışıldığı, bu durumun mevduatın yarısına sahip oldukları tahmin edilen varlıklı Rusların kaybını artıracağı belirtildi.

AB Komisyonu Sözcüsü Simon O'Conner, "Kıbrıs Rum Kesimi'ne mali istikrar getirilmesi ve ülkenin sürdürülebilir büyüme yoluna geri döndürülmesi için (Rum lider) Nikos Anastasiades'in ve Rum halkının çabalarını bütünüyle destekliyoruz" dedi.

Bu arada Avro Bölgesi maliye bakanlarının bugün telekonferans toplantısında Kıbrıs Rum Kesimi'ndeki gelişmeleri ve Avro Bölgesi'ne etkilerini görüşecekleri açıklandı.

Kurtarma paketine ve özellikle banka mevduatlarını vergilendirme planına halkın sert tepkisi nedeniyle Rum meclisindeki oylama ikinci kez ertelenmiş ve bankaların kapalı kalması kararlaştırılmıştı.

Avro Bölgesi maliye bakanlarının hafta sonu onayladığı kurtarma paketinde, Rum bankalarında mevduatların vergilendirilmesi öngörülüyor.

Buna göre 100 bin avronun altında mevduatı olanlara yüzde 6,75 ve bu limitin üzerinde mevduatı bulunanlara yüzde 9,9 kesinti derhal uygulanacak. Bu şekilde toplanacak 5,8 milyar avroyla Kıbrıs Rum Kesimi'nin aşırı borçlanmasının önüne geçilecek.

Bu arada AB kaynakları, yoğun tepki nedeniyle mevduatlardan kesintilerin gözden geçirilerek 100 bin avro limitinin altındakilerin yükünün hafifletileceği ve bu limitin üzerindekilere daha fazla yüklenileceği bir plan üzerinde çalışıldığını belirtiyor.

Bu durumda Rum bankalarındaki mevduatın yarısına sahip oldukları tahmin edilen varlıklı Rusların kaybı artmış olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güney Kıbrıs'ın faturası Ruslara
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN