Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tavukla konut aynı sepete girmez

Başbakan Yardımcısı Babacan'ın konutta KDV artışını 'tavuk' örneğiyle savunmasına inşaatçılardan tepki geldi. Tavukla konutun kıyaslanamayacağını söyleyen inşaatçılar, "Oran, satış fiyatı ya da metrekareye göre belirlenmeli" dedi

Giriş Tarihi: 19.3.2013
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın, konutta KDV tartışmalarına verdiği 'tavuk' örneği inşaatçıların tepkisini çekti. Babacan, küçük konutlarda KDV oranını arsa metrekare değerine göre yüzde 1'den 18'e çıkaran kararnameyi, "Tavuk üreticileri bile KDV artışı istedi, müteahhitler niye isyan ediyor" sözleriyle savunmuştu. İnşaatçılar Babacan'ın örneğinin konuyu farklı bir yere taşıdığını vurgulayarak, "Tavukla, konut hiç aynı mı!" şeklinde tepki gösterdi. KDV konusunda asıl sıkıntının oranların artması değil, alacakların geç ödenmesinden kaynaklandığını belirten müteahhitler, yeni düzenleme talep etti. İnşaatçılar, KDV'de devletin geri ödeme yaptığı yüzde 17'lik kısmın 3 ya da daha uzun sürede ve kesintiye uğrayarak alındığını belirterek, "Bu durum KDV alacağındaki avantajı azaltıyor. KDV ödemeleri uzun süreli olarak 'sıfır' faizli kredi gibi kullanılıyor" şeklinde konuştu. Müteahhitler, KDV alacağının devletin şirketlere yaptığı bir katkı değil, şirketin öz sermayesinin devlet tarafından kullanılması olduğunu ifade etti.

'ÖRNEĞİ GARİPSEDİM'
Ali Ağaoğlu/Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı
Konutla tavuk karşılaştırılıyorsa, söylenecek bir şey yok demektir. KDV suiistimaliyle ilgili bir şirketin yaptığı olayı bütün sektöre yansıtmak yanlış. Fransa'daki konut fuarında kendisiyle sorunlarımızı ve çözüm önerilerini paylaşmamıza rağmen böyle bir açıklama gelmesini garipsedim.

KDV'DE MAHSUPLAŞMA İSTİYORUZ
Nazmi Durbakayım/ Teknik Yapı Başkanı
Yeni KDV düzenlemesinde hoşnutsuzluk olması çok normal. Zamanla bu durum oturacaktır. Ancak KDV alacaklarının mahsup edilme şansı olursa inşaat sektörünün canlanacağını düşünüyorum.

KURALLARA UYAN ŞİRKET CEZA ALIYOR
İnanç Kabadayı/ Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı
KDV konusunda faturalar ve iade taleplerinde suiistimallerin olması ve Maliye'nin tedbirler almasını doğru buluyorum. Ancak bu tedbirlerin kurallara uyan firmalara zarar vermemesi gerekiyor.

YENİ DÜZENLEME SORUNU ÇÖZMEZ
Ömer Faruk Kavurmacı / Aydınlı Grup Yönetim Kurulu Başkanı
Geçmişte KDV artışlarının çözüm üretmediği görüldü. Bu kadar tecrübenin üstüne hâlâ aynı yolun kullanılmasını doğru bulmuyorum. Bu, kurumsal firmalara maliyet artışı getiren bir yöntem.

KDV TAHSİLATINDA SIKINTI VAR
Erden Timur/ NEF Yönetim Kurulu Üyesi
Kurumsal firmalar zaten ciddi denetimlerden geçiriliyor. KDV oranının konut satış fiyatına veya belli bir metrekare limitine göre ayarlanmasını daha basit ve kolaylaştırıcı buluyoruz. Zaten sektör olarak da talebimiz bu yöndeydi.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tavukla konut aynı sepete girmez
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN