Türk patronların 500 milyon doları tehlikede

Kıbrıs Rum Kesimi’ni sarsan mevduata vergi kararının ucu, bazı Türk işadamlarına da dokundu. Rum Kesimi’nde Türk işadamlarının en az 500 milyon dolarlık kaynağı olduğu tahmin ediliyor.

Giriş Tarihi: 19.3.2013 11:06 Güncelleme Tarihi: 19.3.2013 12:36
Kıbrıs Rum Kesimi'nde banka mevduatlarına getirilen yüzde 9'a varan vergi kesintisinin bazı uyanık Türk iş adamlarını da vurduğu ortaya çıktı. Rusya, Yunanistan, İsrail, Kuzey Irak'ta iş yapan bazı Türk işadamlarının vergi avantajlarından yararlanmak için 'ın bankalarını kullandıkları ortaya çıktı.


BAZILARI YARDIM İSTEDİ

Star gazetesinden Hüseyin Özay'ın haberine göre; Türk işadamlarının bu ülke bankalarında en az 500 milyon dolarlık bir kaynağı olduğu tahmin ediliyor. Türk işadamlarının Güney Kıbrıs'taki off-shore bankalarındaki hesapları, aynı iş adamlarının Türk bankacılardan transfer için yardım istemesi üzerine ortaya çıktı. Türkiye'nin siyasi ve ekonomik olarak tanımadığı Güney Kıbrıs bankaları, parasının izini kaybettirmek isteyen işadamları için büyük avantaj sağlıyor. Ayrıca Yunanistan, Rusya gibi ülkelerde iş yapan Türk işadamlarının da ortaklarının talebi üzerine para transferlerini Güney Kıbrıs'ın off-shore bankaları üzerinden gerçekleştirdiği belirtiliyor. Öte yandan, halen Fransa'da yaşayan Cem Uzan da, Libananco'nun da aralarında olduğu paravan şirketlerini Güney Kıbrıs'ta kurmuştu.


PARALAR GİTMESİN DİYE BANKALARI 3 GÜN TATİL ETTİLER

Rum Kesimi, AB'nin acı reçetesiyle ilgili kritik oylamayı perşembe gününe bıraktı. AB'nin kurtarma paketi karşılığında istediği yasa değişikliği ile 100 bin Euro ve üzerindeki mevduatlardan yüzde 9.9, altındakilerden ise yüzde 6.75 vergi alınacak. Paraların çekilmesini önlemek için bankalar da perşembeye kadar tatil edildi.

Kaynak: Star
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk patronların 500 milyon doları tehlikede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN