Binali Yıldırım, "Düşler Akademisi"ni ziyaret etti

Giriş Tarihi: 22.3.2013 00:55 Güncelleme Tarihi: 22.3.2013 01:00

Türkiye Vodafone Vakfı’nın hayata geçirdiği Düşler Akademisi, 21 Mart Dünya Down Sendromlular Günü’nde, Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım’ı ağırladı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından farklı engel gruplarından bireylerin istihdamına yönelik olarak yürütülen “Ben de Varım” projesi kapsamında, Düşler Akademisi’nde istihdam edilen down sendromlu gençlerle biraraya gelen Bakan Yıldırım, gençlerle birlikte kurabiye yapıp, ritm tuttu.

Türkiye Vodafone Vakfı tarafından hayata geçirilen Düşler Akademisi, 21 Mart Dünya Down Sendromlular Günü'nde, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Aylin Çiftçi'yi ağırladı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından farklı engel gruplarından bireylerin istihdamına yönelik olarak yürütülen "Ulaşımda, İletişimde, Hayatın İçerisinde Ben de Varım" projesi kapsamında, Düşler Akademisi'nde istihdam edilen down sendromlu gençlerle biraraya gelen Bakan Binali Yıldırım ve Aylin Çiftçi, gençlerle birlikte Düşler Mutfağı'na girip kurabiye yaptı, ritm atölyesinde ritm tuttu.

Türkiye Vodafone Vakfı'nın Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Kalkınma Bakanlığı ve Alternatif Yaşam Derneği (AYDER) işbirliğiyle 2008 yılında hayata geçirdiği Düşler Akademisi Projesi, bugüne kadar 2.000'den fazla engelli bireyi topluma kazandırarak, bir hayali gerçeğe dönüştürdü. Engelli bireylerin sanat yoluyla sosyal ve ekonomik hayata katılmalarını hedefleyen Düşler Akademisi, alternatif, yaratıcı ve üretken ruhların önündeki engelleri kaldırarak, "öncü" bir sosyal girişimcilik modeli sunuyor. "Ben de Varım" projesi kapsamında halen Düşler Muftağı'nda down sendromlu gençler istihdam ediliyor. Ayrıca, Düşler Akademisi alt projeleri olan müzik grubu Social Inclusion Band ve tiyatro grubu Düşler Kumpanyası'nda aktif görev alan gençler, sanatçı kaşesi ile kazanç sağlayarak meslek sahibi oldular. Halen Düşler Akademisi'nde 30'a yakın engelli genç istihdam ediliyor.

Binali Yıldırım: "Düşler Akademisi, en büyük hizmetin insana yapılan hizmet olduğunu hatırlatıyor"

Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım, sözlerine bugün 40. ölüm yıldönümü olan büyük ozan Aşık Veysel'e atıfta bulunarak başladı. Yıldırım, şunları söyledi: "Bugün 21 Mart birçok yönden önemli bir gün. 2011 yılında Birleşmiş Milletler, 21 Mart'ı Dünya Down Sendromlular Günü olarak kabul etmiş. Çünkü down sendromluların 21. Kromozomları 3 taneymiş. Olaya başka bir açıdan bakacak olursak, aslında onların fazlası bizim eksiğimiz var. Bugün aynı zamanda değerli ozan Aşık Veysel'in ölümünün 40. yıldönümü. Aşık Veysel eserinde 'dostlar beni hatırlasın' diyor. Bu esasında bugünün anlamını da ifade ediyor. Hiçbirimiz böbürlenmeyelim. Bugün bu haldeyiz ama yarın ne halde olacağımızı bilemeyiz. Sosyal sorumluluğumuzun, yaşlı, engelli, kimsesiz vatandaşların ihtiyaç duyduğu yardımların farkında olmamız gerekiyor. Bugün artık herşeyi devletten bekleme anlayışı ortadan kalktı. Gördüğünüz gibi, kamu, Türkiye Vodafone Vakfı, AYDER birleşerek, bu anlamlı işbirliğine imza attılar. Bu kadar önemli işler yapıyoruz, yollar, köprüler, havaalanları açıyoruz ancak tüm bu çalışmalar, insani yanımızı ortaya çıkartan bu projeler kadar beni heyecanlandırmıyor. Herkesin 'Ben de varım' diyerek elini taşın altına sokması lazım. Şimdi hepsinin düşleri var. Düşleri gerçeğe dönüştürmek yolunda katkı sağlamak, hayatta en önemli şeylerden biri. Türkiye Vodafone Vakfı ve AYDER tarafından gerçekleştirilen bu etkinliğe katılmaktan dolayı çok mutluyum. Bu etkinlikler, en büyük hizmetin insana yapılan hizmet olduğunu bize hatırlatıyor. Onlar böyle güzel bir iş yapmış. Biz de elbette gelip destek vereceğiz."

Serpil Timuray: "Düşler Akademisi ile engelli bireyleri topluma ve ekonomiye kazandırıyoruz"

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray ise şöyle konuştu: "İyilik için mobil teknoloji vizyonumuz doğrultusunda, öncü teknolojileri ülkemizin hizmetine sunarak insanları birbirine bağlarken; sosyal ve ekonomik hayata eşit katılım sağlayamayan bireyleri de topluma kazandırıyoruz. Nüfusumuzun yüzde 12'sini oluşturan ve sosyal yaşamda en temel haklarından faydalanamayan engelli bireyler, bizim için önemli bir odak noktasını oluşturuyor. Mobil iletişim teknolojilerini ve bu alandaki bilgi birikimimizi engelli bireylerin hizmetine sunduk. Düşler Akademisi'nde ise, sanat gibi güçlü bir aracı kullanarak, engelli bireylerimizin öncelikle kendi potansiyellerinin farkına varmalarını sağladık. Ardından onları topluma ve ekonomiye kazandırdık. Bugün, Düşler Akademisi'nden mezun olan gençlerimiz, başarı hikâyeleriyle engelliler için başka bir hayatın mümkün olabileceğini gösterdi. Bakanlığımızın 'Ben de Varım' projesi kapsamında Düşler Akademisi'nde down sendromlu gençlerimizi istihdam ediyoruz. Projemizin önemine inanan ve desteklerini esirgemeyen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Binali Yıldırım'a, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Sayın Aylin Çiftçi'ye; proje ortaklarımız UNDP, Kalkınma Bakanlığı ve AYDER'e teşekkürlerimi sunuyorum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Binali Yıldırım, "Düşler Akademisi"ni ziyaret etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN