Doğu'ya Barış A.Ş. kuruluyor

Giriş Tarihi: 21.3.2013

Terörü kökten bitirmek için başlatılan barış sürecine iş dünyası örgütlerinden tam destek geldi. 117 dernek ve 10 bin işadamını temsil eden TÜRKONFED, Barış A.Ş. projesiyle ilk adımı attı. Doğu'ya yatırım yapacak şirkete destek için işadamlarıyla görüşülüyor

Bugüne kadar 30 binden fazla kişinin öldüğü, 300 milyar dolar paranın heba olduğu terör sorununu bitirecek siyasi açılıma işadamlarından ekonomik destek geldi. MÜSİAD'dan TÜSİAD'a TÜGİK'ten TÜGİAD'a kadar Türkiye'nin etkin birçok işadamı derneği sürece nasıl katkı sağlayacaklarını masaya yatırdı. İlk somut yatırım projesi ise 117 dernek ve 10 bin işadamını temsil eden Türk Girişim ve İş dünyası Konfederasyonu'ndan (TÜRKONFED) geldi. Barış süreciyle birlikte bölgenin ekonomik kalkınmasını sağlayacak yatırımların yapılması için sembolik bir şirket kurulması planlanıyor. TÜSİAD'ın çatı örgütü olan TÜRKONFED, ismi Barış A.Ş. olacak şirkete destek için diğer işadamı örgütlerinin de kapısını çalacak. TÜRKONFED Başkanı Süleyman Onatça, projeyle ilgili çalıştıklarını belirterek, "Doğu'ya yatırım yapılması amacıyla kurulması planlanan şirket için işadamı dernekleriyle görüşmeye başladım. Elbirliğiyle bu şirketi kurmak istiyoruz. Fikirlerini alıyorum. Kimi sıcak baktı, kimi de eskiden Doğu'da yapılan benzer projelerin 'kötü ünü' nedeniyle çekimser kaldı" dedi.

ŞOV DEĞİL
Projenin TÜRKONFED'in seçimli genel kurulunun yaklaşması nedeniyle henüz yönetim kurulu gündemine gelmediğini anlatan Onatça, işadamlarının projeye sahip çıkmasının barış ortamını güçlendireceğini vurguladı. Onatça "Biz hiç şov olsun diye iş yapmadık. Yatırımcıların zaten bölgeye bir ilgisi var. Bu projeye diğer dernekler de destek verirse Doğu'nun ekonomisini zirveye çıkarırız. Böylece terör geri gelmemek üzere biter" diye konuştu. Onatça, projenin genel kurul sonrası ilk yönetim kurulu toplantısında ele alınabileceğini söyledi.

SAĞLAM HER PROJENİN ARKASINDAYIZ
Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Başkanı Ali Yücelen de, şov amaçlı olmayan her projenin arkasında durduklarını belirterek, Barış A.Ş.'ye destek verdi. TÜGİAD olarak silahların susması için atılan her adımı benimseyeceklerini ve bunun görevleri olduğunu belirten Yücelen, "Ancak bu şirketin teknik yapısının netleşmesi gerekiyor. Gerçekten yatırım yapması ve istihdam sağlaması şart. Bu sorunlar zaman içinde giderilir. Önemli olan bu düşüncenin iş dünyasının gündemine girmesidir. Biz bu konuda gelen talebe olumlu yaklaşırız" şeklinde konuştu.

AÇILIM İÇİN GEÇ BİLE KALDIK
Doğu ile ilgili çalışmalara geçtiğimiz günlerde Diyarbakır'da 'beyaz mendil' ziyaretiyle başlayan Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TÜGİK) Başkanı Erkan Güral da, bölgeye yatırım planlarını değerlendirdi. Bölge insanının kendilerine çok sıcak davrandığını, açılımın geç bile kaldığını söylediklerini belirten Güral "Bu sürecin daha önce başlaması gerektiğini gördüm. İnsanlar kan dökülsün istemiyor. Çocuğunu okula gönderirken endişelenmek istemiyor" dedi. Güral Grubu olarak Diyarbakır'da üç yıl önce yapı kimyasalları fabrikası kurduklarını söyleyen Erkan Güral, "Diyarbakır, Marmara bölgesi kadar canlı bir pazar. Bir de bölgenin işadamı borcuna çok sadık. Yani burada yatırım güvenli" dedi.

BEYAZ MENDİL TUTTU
TÜGİK'in barışa destek projesi kapsamında beyaz mendil ve kravat takarak Diyarbakır'ı ziyaret etmesi iş dünyasından büyük destek gördü. Çok sayıda işadamı projede yer almak için TÜGİK'e başvurdu. Kurum bunun üzerine başlattığı beyaz mendil hareketini 81 ile yayma kararı aldı. TÜGİK Van, Mardin, Bingöl ve Siirt gibi illerde de organizasyonlar yapmayı kararlaştırdı.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğu'ya Barış A.Ş. kuruluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN