Türkiye'nin en iyi haber sitesi

5 yılda 1.8 milyarlık fiber

Turkcell Superonline 5 yılda 6 kat büyüdü. 1.8 milyarlık yatırımla 31 bin kilometre fiber döşeyen şirket internette hız çıtasını 25 Mbps'ye yükseltiyor

Giriş Tarihi: 22.3.2013
Beş yılda 1.8 milyarlık yatırımla 31 bin kilometre fiber kablo uzunluğuna uşalan Turkcell Superonline, "ışık hızında" internetin 5'inci yılını kutluyor. Geçen 5 yılda abone sayısını 38 kattan fazla artırıp 425 bine çıkaran Turkcell Superonline, yüzde 66'lık abone payıyla fiber internet pazarının lideri oldu. Şirket bu süre zarfında 6 kat büyüyerek, Türkiye'yi dünyada fiberin "şampiyonlar ligine" taşıdı. Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, Superonline ile Türkiye'nin geleceğine yatırım yaptıklarını vurguladı. Ciliv, "Ülkemize 75 ilimize değen ve komşu ülkelerin sınırlarına kadar genişleyen bir fiber internet altyapısı kazandırmış durumdayız" dedi.

İLK SIRAYA TAŞIDIK
Ciliv, sınır bağlantıları üzerinden Avrupa, Kafkasya, Asya ve Ortadoğu arasındaki telekomünikasyon hizmetleri ve transit data trafiğinin taşınmasında önemli rol oynadıklarını dile getirdi. Evlere ve işyerlerine 1000 Mbps hızında fiber internet hızı sunduklarını söyleyen Ciliv, "Bununla Türkiye'yi dünyanın ilk sıralarına taşıdık" dedi. Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan ise konuşmasında bireysel segmentte 42, kurumsalda 6, toptanda ise 2.5 kat büyüdüklerini söyledi. Erkan, "5 yıl önce 157 milyonla başlattığımız yatırım bütçemizi 1.8 milyara çıkardık" dedi.

10 bin kişiye istihdam
Turkcell Superonline Genel Müdürü Erkan, 10 bin kişilik bir ekosistem yarattıklarını belirterek, "Fiber interneti 12 şehirde 1 milyon 339 bin eve götürdük. 425 bin aboneye ulaştık" dedi.

Minimum internet hızı 25 Mbps
Fiber internette Türkiye'yle değil dünyayla yarıştıklarını belirten Erkan, sözlerine şöyle devam etti: "2008'de bu yatırıma başladığımızda sadece DSL teknolojileri ile maksimum 8 Mbps'ye kadar internet servisi verilebiliyor. Türkiye'de internet kullancılarının yüzde 94'ü 1 Mbps ile bağlanıyordu. Turkcell Superonline olarak 5 yıl önce fiber teknolojisiyle 10 Mbps ile başlattığımız hız devrimini, Mayıs 2011'de minimum internet hızımızı 10 Mbps'den 20 Mbps'e çıkararak sürdürdük. Şimdi de beşinci yılımız şerefine fiber internette hız çıtasını minimum 25 Mbps'ye yükseltiyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
5 yılda 1.8 milyarlık fiber
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN