Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Böyle işe böyle para olur mu?

Türkiye genelinde 270 bin kişi, mesleksizlik ya da işverenin sunduğu maaş ve koşulları beğenmediği için işsiz bekliyor.

Giriş Tarihi: 22.3.2013 10:53
İşverenler, şoför olmak isteyen işsizleri tecrübesiz bulup işe almıyor,

Türkiye İş Kurumu'nun (İşkur) İşgücü Piyasası Analizi'nden işçi ve işverenin birbirlerinden beklentilerine ilişkin önemli sonuçlar çıktı.

Bugün gazetesinden Erdoğan Süzer'in haberine göre; beden işçisi olarak çalışacak işçilerin yüzde 60'a yakını önerilen ücreti beğenmediği için iş bulamıyor. Bu kişilerin yüzde 30'u ise işverenin kendisine sağladığı iş koşullarını ve çalışma ortamını beğenmediği için işi kabul etmiyor. Maaş ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi halinde 16 bin 945 işsizin kısa sürede işbaşı yapabileceği hesaplandı.


TEMİZLİKÇİ 'ORTAM'A TAKILDI

Aynı şekilde işverenler hemen çalıştırmak için İşkur'dan 4 bin 426 temizlik görevlisi talep etti. Ancak çalışma ortamı ve çalışma koşullarının beğenilmemesi ile önerilen ücretin az bulunması nedeniyle çok sayıda işyeri temizlik elemanı bulamadı. Yine İşkur'dan 7 bin 214 şoför bulmasını isteyen işveren, kendisine gönderilen şoförlerde mesleki beceri ve işin gerektirdiği nitelikle aradığı düzeyde tecrübe göremeyince eleman alımını askıyı aldı.


5 MESLEKTE 75 BİN İŞSİZ

Talep uyumu karşılanamadığı için işsiz kalan 270 bin kişi içerisinde tekstilde makineci, beden işçisi, satış elemanı, garson, güvenlik görevlisi ve kaynakçı meslekleri başı çekti. Bu sektörlerde 75 bin kişi iş bulamıyor.


BİR TEK MADENLERDE YABANCI DİL ŞARTI YOK

Analiz, birçok işverenin, beden işçisi dahil yabancı dil ve ifade yeteneği aradığını ortaya koydu. Örneğin aşçı arayanlar, mesleki bilgi ve deneyimin yanı sıra ağırlıklı olarak düzgün fizik ve ifade yeteneği talep ediyor ama sorun çözme yeteneğini neredeyse hiç önemsenmiyor. Fiziki ve bedensel yeterliliği sadece çağrı merkezi görevlisi istihdam edecekler talep etmiyor. Yabancı dil ise madenci dışında tüm mesleklerde az-çok aranıyor.

Kaynak: Bugün
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Böyle işe böyle para olur mu?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN