Hollanda ile ticaret hedefi 15 milyar $

Giriş Tarihi: 22.3.2013

Başbakan Erdoğan, Türkiye ile Hollanda arasındaki 7 milyar dolarlık ticaret hacminin 2015 sonu itibarıyla 15 milyar dolara çıkacağını söyledi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "2015 sonu itibarıyla Türkiye Hollanda ticaret hacmini 15 milyar dolara çıkarmakta kararlıdır, azimlidir" dedi. Erdoğan, Türk ve Hollandalı firma temsilcilerinin yer aldığı Üst Yönetici (CEO) Forumu'ndaki konuşmasında, Türkiye ve Hollanda'nın geçen sene diplomatik ilişkilerinin 400. yıldönümünü kutladığını hatırlattı. İki ülke arasındaki ticaret hacminin 7 milyar dolar olduğunu ifade eden Erdoğan, bunu yeterli bulmadıklarını vurguladı. Erdoğan, Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile görüşmesinde adeta bir mutabakat beyanı olduğunu belirtti.

400 BİN TÜRK VATANDAŞI VAR

15 milyar dolarlık hedefte öncülerin yatırımcılar olacağını dile getiren Erdoğan, Hollanda'da 400 bin Türkiye vatandaşı olduğunu söyledi. Erdoğan, yaklaşık 2 bin 100 civarında Hollanda kökenli yatırımcı firmanın da Türkiye'de faaliyet gösterdiğini belirterek, "Bunların Türkiye'deki yatırımları 17 milyar dolar. Türkiye'nin de Hollanda'da 6 milyar dolarlık yatırımı var" diye konuştu. Erdoğan, Hollanda'daki soydaşların yatırımlarıyla bu miktarın 8.5-9 milyar dolara ulaştığını ifade etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hollanda ile ticaret hedefi 15 milyar $
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN