Silahlar susuyor

İmralı'nın "Silahlar sussun" talimatı iş dünyasında heyecan yarattı. Doğu'dan Batı'ya bütün işadamları birlik mesajı verdi. Ekonomiye yön veren işadamları "Türkiye 2023 hedeflerine 5 yıl önce ulaşacak" diyor

Hükümetin başlattığı açılım sürecine İmralı'dan gelen "silahlar sussun" demeci eklenince terörün biteceğine yönelik umutlar arttı. Diyarbakır'da yakılan nevruz ateşi, sadece politikada değil Türkiye'nin ekonomik kalkınma hamlesinde de yeni bir dönem başlattı. Süreci başından bu yana takip eden iş dünyası çözümün Türkiye ekonomisine doping etkisi yapacağı konusunda hemfikir.

2018'DE İLK 10'A GİRERİZ
"Terör belasından kurtuluyoruz" diyen işadamları, "Yıllardır güvenli görmeyip gidemediğimiz Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri'nin yatırım potansiyelinden artık yararlanacağız" şeklinde konuştu. Bölgenin turizmden madenciliğe, enerjiden hayvancılığa kadar birçok sektörde yüksek potansiyel taşıdığına dikkat çeken işadamları, Türkiye'nin yeni kaynaklara kavuşacağını ifade etti. İşadamları, bu kaynakların ekonomiye akmaya başlamasıyla Türkiye'nin 2023 hedeflerine 2018 yılında ulaşacağını belirtiyor. 2018'de Türkiye'nin dünyada ilk 10 ekonomi arasına gireceğini vurgulayan işadamları, "Bölgeye yatırımın artması cari açık sorununu ortadan kaldırır. Türkiye dünya ekonomisinde sınıf atlar" diyor.

AHMET NAZİF ZORLU -
Zorlu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı
Türkiye 10 yılda değişir
Türkiye'de artık herkes barış istiyor. Bu süreçte başta işadamları olmak üzere tüm kesimlere büyük görevler düşüyor. Silahlar sustuğunda işadamları da üzerine düşeni yapmalıdır. Terörün bitmesiyle 10 yıl sonra bambaşka bir Türkiye göreceğimize inanıyorum. Türkiye bu süreç tamamlandığında ekonomik anlamda sınıf atlayacak.

Tuncay Özilhan - Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı
Yatırıma gideceğiz
Terör Türkiye'nin kanayan yarasıydı. Sonunda barışçı ve uzun vadeli çözüm gelmesi ülkenin önünü açacaktır. Türkiye'nin büyümesine ve gelişmesine katkı sağlayacaktır. Terör ortadan kalkınca biz de yatırıma gideceğiz.

AbdÜlkadir Konukoğlu - Sanko Holding Yönetim Kur. Başk.
Sıçrama yaparız
Yaşanan gelişmeyle Türkiye bir sıçrama daha yapar. Güneydoğu Anadolu Bölgesi oldukça bakir ve büyüme potansiyeli çok yüksek. Artık silahlara gerek yok. Bölgeye de bu sorun çözüldükten sonra yatırım yağacaktır.

ZİYA YILMAZ- DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı
Konut projeleri artar
Şu ana kadar İstanbul'a konut yatırımları yaptık. Doğu ve Güneydoğu bölgeleri terör yüzünden ihmal edildi. Yatırım yapılmamış çok alan var. Terör biterse Diyarbakır'a konut projesi yapmayı düşünüyorum.

HİKMET TANRIVERDİ- İHKİB Yönetim Kurulu Başkanı
Türkiye 5 yılda yıldız olur
Türkiye 'nin geleceği değişecek. Sadece Doğu'nun değil tüm Türkiye'nin ekonomik ortamı bundan pozitif etkilenecek. Turizmden madenciliğe kadar her alanda ihracatla birlikte kalkınma artacak. Bu durum cari açığın da çözümü olacak. Çünkü ekonomiye yeni kaynakların girmesi söz konusu. Tüm bunları üst üste koyduğumuzda 5 yıl içinde Türkiye'nin ekonomik görünümü değişecek. Bölgede yıldızımız daha çok parlayacak.


YATIRIM BAŞLIYOR

Yatırımda ilk adımı Doğu kökenli işadamlarının atması bekleniyor. Hedefte tarım, turizm ve enerji sektörleri var.

İmralı'nın mektubu çözüm umutlarını artırınca işadamlarından ardı ardına yatırım açıklaması geldi. Terörün rafa kaldırdığı projelerin birer birer hayata geçirilmesi bekleniyor. İlk yatırım hamlesini bölgenin işadamları başlatacak. Bölgenin bugüne kadar bakir kalan tarımdan enerjiye, turizmden madene kadar birçok sektörü yeni yatırımlarla canlanacak. Özellikle Diyarbakır yatırım ortamından en fazla payı alan il olacak.

Fahrettin Akyıl - Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı
Diyarbakır'ın yıldızı parlayacak

Barış süreciyle birlikte Diyarbakır ve bölgenin geleceği çok parlak olacak. Bu sürecin ardından yatırımların artmasını bekliyoruz.

Hakan Akbal - Güneydoğu Genç İşadamları Derneği Başkanı
2 milyonu geçeriz
ESKİ DEN işadamları buraya kebap yemeye geliyordu. Şimdi yatırıma gelecek. Ekonomideki gelişmelere paralel olarak 5 yılda Diyarbakır nüfusu 2 milyonu geçer.

Cemal Şengel - Doğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Başkanı
5 yıl kazanırız
Barış bizim için çok önemli. Türkiye 2023 hedeflerini 2018'de yakalar. Bölgede asıl yarış barıştan sonra başlayacak. Yabancıların ilgisi hissediliyor.

İBRAHİM ÇEÇEN
IC Holding Yönetim Kurulu Başkanı
Enerji yatırımları artar
Barış açıklamaları bizi umutlandırdı. Bölge yatırım için büyük potansiyele sahip. Teşvikler çok cazip. Özellikle enerji yatırımları artar. Ben de bölgedeki enerji yatırımlarımı artırmayı planlıyorum.

FETAH TAMİNCE
Rixos Otelleri Yönetim Kurulu Başkanı
Van turizm merkezi olacak
Gelişmeler umut verici. Bu durum tüm Türkiye'yi değiştirecektir. Artık tersine göç olur. Van'ı Ortadoğu ve Orta Asya'nın turizm merkezi yapma projemiz vardı. Ertelemiştik. Şimdi hızlandıracağız.

Mehmet Habbab
Delta Petrol Yönetim Kurulu Başkanı
Yeni bir boru hattı gelebilir

Barış süreci güvenlik sorununu bitireceği için Kuzey Irak'la Türkiye'nin ticaretini artıracak. Kuzey Irak'taki doğalgaz kaynaklarının Avrupa'ya taşınmasında yeni bir boru hattı bile çok rahat yapılabilir.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Silahlar susuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN