Abisi gibi ateşle oynuyor

Güney Kıbrıs, AB'ye rest çekip Rusya kartını açınca Almanya'dan fırçayı yedi. 2 yıl önce Yunanistan'ın yaptığı gibi geri adım attı

Giriş Tarihi: 23.3.2013
Euro'nun küçük çocuğu Güney Kıbrıs tıpkı abisi Yunanistan gibi AB'ye Rusya üzerinden rest çekmeye kalkınca Almanya'dan fırçayı yedi. Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Kıbrıs Rum Yönetimi'nin günlerdir Troyka heyeti ile temasa geçmemesine kızarak, "Avrupa'yı test etme kararları kabul edilemez" dedi. Rumlar'ın oynadığı siyasi kumar tutmadı. AB ve IMF paketini kabul etmeyip Ruslar'a doğalgaz, üs ve limanlarını açmaya giden Rumlar eli boş döndü. Moskova'dan umduğu desteği bulamayan Rumlar çareyi yeniden kendi kaynaklarında arıyor.
TIPKI YUNANİSTAN GİBİ

Güney Kıbrıs'ın AB'ye resti hafızalara 2011'i getirdi. Geçen yıl krizin pençesinden kurtulmak için AB ve IMF'ye el açan Yunanistan'ın Başbakanı Yorgo Papandreu mali yardım anlaşmasını sürpriz bir şekilde referanduma sunacağını açıklayarak Avrupa'da kaos yaratmıştı. Yunanistan'ın restine Merkel "Patron benim" diyerek karşılık verince geri adım gelmişti.

TÜRKLER KURTARSIN
Wall Street Journal, bazı ekonomistler ve diplomatlara atfen Türkiye ile bir kredi anlaşması ve Kıbrıslı Türkler'le birleşmenin, Rum Yönetimi için "en iyi seçenek" olabileceğini yazdı. Gazeteye konuşan Standard Bank'tan Tim Ash, Türkiye'nin Rumlar'a Annan Planı'na dönülmesi koşuluyla 7 milyar euro tutarında bir kredi sağlayabileceğini öne sürdü.

PARA BULAMIYORLAR
Güney Kıbrıs'ta bankaların 7 gündür kapalı olması iç piyasada büyük sıkıntılara neden oluyor. Vatandaşlar 260 euro limit konulan bankamatiklerin önünde gün boyunca uzun kuyruklar oluşturuyor. Acil ihtiyaç dışındaki alışverişlerin durma noktasına geldiği bildiriliyor. Ülkede tüm alışverişlerin sadece peşin parayla yapıldığı, özellikle yabancıların nakit eksikliği nedeniyle büyük zorluklarla karşılaştığı söyleniyor.

İFLASTAN KURTARAN OYLAMA
Güney Kıbrıs'taki Rum parlamentosu, Avro Bölgesi maliye bakanlarının kurtarma paketine alternatif olarak hazırlanan önlem paketini kabul etti. Rum yönetiminin 56 sandalyeli parlamentosunun oy kullanan 28 üyesinden 26'sı pakete "evet", 2'si ise "hayır" dedi. 25 milletvekili ise oylamaya katılmadı. Rus Merkez Bankası Başkanı Dimitriadis, "Yeni plan onaylanmazsa salı günü iflasa sürükleniriz" ifadesini kullanmıştı. AA


S&P not indirdi
Dünya piyasalarına "Domino etkisi yaratır mı?" sorusunu sordurtan Güney Kıbrıs'la ilgili kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's'dan (S&P) da dün açıklama geldi. Reyting kuruluşu adanın kredi notunu CCC+ 'dan CCC'ye düşürdü.

Bank of Cyprus: İflasın eşiğindeyiz
Güney Kıbrıs'ın en büyük bankası "Ülke ekonomisi iflasın eşiğinde" uyarısında bulundu. Bank of Cyprus, Avrupa'dan likidite konusunda yaşam desteği gelmesi gerektiğini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Abisi gibi ateşle oynuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN