Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akbank'tan kelepir sendikasyon

Giriş Tarihi: 23.3.2013

Akbank son 15 yılın en düşük maliyetli sendikasyon kredisini aldı. 22 ülkeden 44 bankanın katıldığı sendikasyonda 1.4 milyar dolar tutarında kredi sağlandı

Türkiye'nin güçlü ekonomisiyle güvenli liman haline gelmesi, Türk bankalarının ulaslarası piyasalardan ucuz sendikasyon kredisi almasını sağlıyor. Son olarak Akbank, Mart 2012 sendikasyonunu yüzde 115 oranla yenileyerek, yaklaşık 1.4 milyar dolar tutarında kredi sağladı. Bu son 15 yılda sektörde imza atılan en düşük maliyetli sendikasyşon kredisi oldu. Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, "Alınan kredi Türk bankacılık sektöründe son 15 yılın en düşük maliyetli sendikasyon kredisi" değerlendirmesini yaptı. Akbank Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hülya Kefeli: "Bugüne kadar 21 milyar dolar sendikasyon kredisi sağladık"dedi. Dünyanın önde gelen bankalarının katılımıyla sağlanan kredi 790 milyon euro ve 348 milyon dolar tutarında, 1 ve 2 yıl vadeli 2'şer ayrı dilim olarak yapılandırıldı. Kredinin maliyeti ise sırasıyla 1 yıl için Euribor yüzde 1.00 ve Libor yüzde 1.00, 2 yıl için de Euribor yüzde 1.25 ve Libor yüzde 1.25 olarak gerçekleşti. Sendikasyona ilk defa aralarında Şili'nin de bulunduğu toplam 22 ülkeden 44 bankanın katılımı sağlandı.

TÜRK BANKALARI AYRIŞIYOR

Sait Halim Paşa Yalısı'nda gerçekleştirilen sendikasyon imza törenine sendikasyona iştirak eden bankaların temsilcileri de katıldı. Hakan Binbaşgil, gelişmiş ülkelerdeki ekonomik sıkıntıların devam ettiğini, güçlü ekonomisi, sağlıklı bankacılık sektörü ve düşük borçluluk oranıyla Türkiye'nin ise diğer pek çok ülkeden pozitif yönde ayrıştığını belirtti. Binbaşgil, sektörle ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: "Bu istikrarlı ortam Türk bankacılık sektörüne de yansıyor. Pek çok ülkenin değer kaybettiği bir dönemde bankalarımız en değerli markaları araştırmasında hem değerini hem de sıralamadaki yerini yükseltti." Binbaşgil, "Sektörümüze yatırımcı ilgisinin de artarak devam ettiğini görüyoruz. Önemli büyüme potansiyeline sahip Türk bankacılığı yükselen bir değer olmayı sürdürüyor" diye konuştu.

REEL SEKTÖRE KREDİ DESTEĞİ
Bİnbaşgİl, kredi kullanımı ile ilgili şu bilgileri verdi: "Seçkin uluslararası bankaların artan katılımıyla temin ettiğimiz bu krediyi, başta Akbank müşterileri olmak üzere tüm paydaşlarımıza değer yaratmakta kullanacağız. Ekonominin büyümesini desteklemek yönündeki hedeflerimize paralel, reel sektöre finansman yaratacağız." Akbank Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hülya Kefeli, "Yılda iki kez sendikasyon kredisi alıyoruz. Ağustosta vadesi gelen yaklaşık 1.6 milyar dolar tutarında ikinci bir sendikasyon kredimiz daha var" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akbank'tan kelepir sendikasyon
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN