Türkiye'nin en iyi haber sitesi

VIP geçiş jet kazanç

İhracatçıya gümrükten VIP geçiş sağlayacak Yetkilendirilmiş Yükümlü Uygulaması sertifika şirketlerine 5 yılda 1 milyar TL kazandıracak. İhracatçının cebine ise çok daha fazlası girecek

Giriş Tarihi: 23.3.2013
Ocak ayında Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı tarafından açıklanan ve gümrük işlemlerinin fabrikada yapılmasını sağlayan Yetkilendirilmiş Yükümlü Uygulaması için firmalarda hummalı başladı. 5 milyon liranın üzerinde yıllık ihracatı olan firmalara tanınan bu hakkı elde etmek için SGK ve tüm mali borçlardan arınmış olmak gerekiyor. Asıl önemli kriter ise ISO 9001 ve 27001'i belgelerini almak.

1 MİLYARLIK TASARRUF

Yükümlü belgesi ihracatçının gümrükleme ve nakliye maliyetlerini ortalama yüzde 18 azaltıyor. Bu da hesaplandığında Türkiye ekonomisine yılda 1 milyar lira gibi bir tasarruf getiriyor. TÜRKAK akreditasyonlu QA Technic Pazarlama Direktörü Mehmet Sarıtaş, ISO 27001 için başvurularda yüzde 100'ün üzerinde artış olduğunu belirtti. Sarıtaş, "İhracatçı birlikleri bünyesinde seminerler düzenliyoruz. En son İzmir'den 40 ihracatçı başvurdu" dedi. Denetik Belgelendirme Müdürü Yiğit Şimşit de ISO 27001 belgesi almanın 3 bin-30 bin TL arasında maliyeti olduğunu anlatarak, pazarın 5 yıl içinde 1 milyar liralık büyüklüğe ulaşmasını beklediklerini vurguladı.

AĞIR KRİTERLER İSTENİYOR
Bir dönem Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) başkanlığını yürüten ve bugün Yetkilendirilmiş Gümrük Müşaviri olarak hizmet veren Okan Oğuz, pazarın oturması için 6 ay gerektiğini belirtti. Oğuz, "Bu belge bir yandan büyük avantaj sağlıyor, bir yandan da tüm kayıtlarınızı devlete açık hale getiriyor. Tebliğ yetkilendirilmiş gümrük müşaviri çalıştırmayı da zorunlu kılıyor. Bu da bir piyasa yaratacak. Şu anda Türkiye'de 400 müşavir var" diye konuştu.

İTHALATÇIL AR DA DEVREDE
Haziranda Yetkilendirilmiş Yükümlü Uygulaması kapsamına ithalat da alınacak. Uzmanlar, pazardaki gerçek hareketin gümrükte asıl problemi yaşayan ithalatçılarca yaratılacağını ifade etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
VIP geçiş jet kazanç
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN