Güney Kıbrıs iflası erteledi

Avrupa'yı uçurumun eşiğine getiren Güney Kıbrıs'ın ekonomik iflası 'şimdilik' ertelendi. Güney Kıbrıs, bankaları 'iyi-kötü' diye ayıracak. Dayanışma fonu kuracak

Giriş Tarihi: 24.3.2013
Tüm Avrupa'ya kâbus yaşatan Güney Kıbrıs'taki ekonomik iflası parlamento erteledi. Adada krizden çıkmak için hazırlanan paketin üç önemli yasası kabul edildi. Buna göre, ülkenin finans sisteminin desteklenmesi amacıyla kaynağı devlet kurumlarının gelirlerinden ve gönüllü katılımlardan sağlanacak bir dayanışma fonu oluşturulacak. Laiki Trapeza ''iyi banka'' ve ''kötü banka'' olarak ikiye ayrılacak. Acil durumlarda' Rum Maliye Bakanı'na ve Merkez Bankası Müdürü'ne bankalardan büyük sermaye aktarımlarını kısıtlama yetkisi tanınacak.

YÜZDE 20-25 VERGİ GELİYOR

Hükümeti destekleyen Demokratik Seferberlik Partisi (DISİ) Başkan Vekili Averof Neofitu, mevduat kesintisinde henüz karara varmadığını açıkladı. Oylamanın bugüne kaldığı belirtildi. Neofitu, "Ya tüm finans kurumlarında 100 bin euronun üzerindeki mevduat yüzde 15'le vergilendirilecek. Ya da diğer bankalar dışarıda tutularak Kıbrıs Bankası'ndaki (Cyprus Bank) hesapların yüzde 20-25 oranında vergilendirilmesi plan dahilinde" dedi.

RUMLAR AB BAYRAĞI YAKTI

Bu arada, oylama sırasında meclis binası önünde tasarıyı protesto eden grupla polis arasında gerginlik yaşandı. Göstericiler Avrupa Birliği bayrağı yaktı. İflastan kurtulmak için 17 milyar euro talep eden Rum yönetimi ilk başta AB'nin istediği mevduata vergi paketini reddetmişti.

IMF İLE ANLAŞMAZLIK ÇIKTI
EURO Bölgesi'nin 10 milyar euro destek karşılığında ön koşul olarak öne sürdüğü Rum bankalarındaki mevduatlarda kesinti yapılmasıyla ilgili yasa tasarısının parlamentoda görüşülmesi ertelendi. Rum basınına yansıyan haberlerde, bu konuda Troyka ile ilke olarak anlaşma sağlanmasına rağmen IMF'nin, Kıbrıs Bankası'nın da (Cyprus Bank), Laiki Trapeza gibi "iyi" ve "kötü" banka şeklinde ikiye bölünerek yeniden yapılanmasını istediği belirtildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güney Kıbrıs iflası erteledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN