Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gelişimin forveti Türkiye

Giriş Tarihi: 25.3.2013

Ekonomiyi geleceğe taşıyacak "yıldız ülke" gruplarının paylaşılamayan oyuncusu Türkiye oldu. CIVETS, MINTS ve SAMI'den sonra yeni kurulan TIMP'in başrolünde de Türkiye var

Küresel krizle birlikte ekonomide çıkış arayan iş dünyasının umudu yeni pazarlarda. Ülke grupları oluşturarak yatırımcılara yol gösteren finans devleri, akrostiş modasında Türkiye'den vazgeçemiyor. Ülkeleri baş harfleriyle grup haline getiren finansın duayen isimleri BRIC, CIVETS, MINTS ve SAMI'nin ardından şimdi de TIMP'i yarattı. Romence'de "zaman" anlamına gelen TIMP'in fikir babası ise ABD'li ünlü yatırım şirketi Turner Investment Group oldu.

TÜRKİYE, İSTİKRARLI BÜYÜYOR
Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin'in (BRIC) ekonomik büyümede son dönemde yavaşlama sergilediğini söyleyen Turner Investment Group'un Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Bob Turner, "BRIC ülkelerinin performansında son iki yıldır bir düşüş yaşanıyor. Global yatırımcılar BRIC'e rakip olacak yeni pazarlara yöneldi. Burada en dikkat çeken pazarlar Türkiye, Endonezya, Meksika ve Filipinler'in oluşturduğu TIMP (Turkey, Indonesia, Mexico, Philippines) ülkeleri oldu" dedi. Türkiye'nin çalışan işgücü ve istikrarlı ekonomik gelişiminin dikkat çeken en önemli faktör olduğunu, turizm ile otomotivin öne çıkacağını anlatan Turner, "Endonezya artan orta gelirli nüfusu ve tüketim hacmi, Meksika enerji piyasası, Filipinler ise finansal alanda daha fazla varlık gösterecek" diye konuştu.

BRICS'TE TÜRKİYE ÖNERİSİ
2001'de Goldman Sachs'tan Jim O'Neill, literatüre BRIC olarak geçen Brezilya (Brasil), Rusya (Russia), Hindistan (India) ve Çin'in (China) gelecekte ekonomiye yön vereceğini açıkladı. 2010'da BRIC'e Güney Afrika eklendi. Rusya'nın gelecek hafta Güney Afrika'da bir araya gelecek olan BRICS ülkeleri arasına Türkiye ve Endonezya'yı yeni üye olarak önerebileceği kaydediliyor.

CIVETS
Economist Intelligence Unit tarafından 2009'da ortaya atılan CIVETS ülkelerini Kolombiya (Colombia), Endonezya (Indonesia), Vietnam, Mısır (Egypt), Türkiye (Turkey), Güney Afrika (South Africa) oluşturdu. CIVETS, Afrika Misk Kedisi anlamına geliyor.

MINTS
Nane anlamına gelen MINTS ülkelerini (Malezya, Endonezya, Nijerya, Türkiye ve Suudi Arabistan) oluşturuyor. İlk kez Ortadoğu'dan Suudi Arabistan'ın bir ekonomik gruba girmesiyle, gözler İslami sermayeye çevrildi.

SAMI
Suudi Arabistan (Suudi Arabia), Ankara (Turkey), Malezya (Malaysia) ve Endonezya'nın (Indonesia) oluşturduğu SAMI ülkeleri fikri ilk olarak 2011'de Malezya'da yapılan İslami Finans Forumu'nda gündeme getirildi. SAMI Helal Gıda Endeksi hayata geçirildi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gelişimin forveti Türkiye
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN