Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yıldız'ın akıllı evi görücüye çıktı

Giriş Tarihi: 25.3.2013 16:47

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Elektrik Elektronik Fakültesi Akıllı Şebekeler Çalıştayı düzenlendi. Programda akıllı şebeke altyapısına uygun ‘Akıllı Ev’in açılışı da gerçekleştirildi.

YTÜ, mevcut enerji sistemlerinin daha verimli kullanımı amacıyla Elektrik Elektronik Fakültesi bünyesinde alanında uzman kamu, endüstri ve akademik çevrelerin katılımıyla Akıllı Şebekeler Çalıştayı düzenledi. Çalıştayda akıllı şebekeler; sürdürülebilir, ekonomik ve güvenilir enerji temini açısından kendisine bağlı olan tüm kullanıcıların davranışlarını akıllı bir şekilde yönlendirebilen şebeke sistemleri olarak tanımlandı. Çalıştay kapsamında YTÜ Elektrik Elektronik Fakültesi araştırmacıları tarafından Enerji Verimliliğini Artırmak ve Karbon Emisyonunu Azaltmak Amacıyla Akıllı Şebeke Altyapısına Uygun 'Akıllı Ev'in açılışı ve tanıtımı yapıldı.

YTÜ Elektrik Mühendisliği Bölümü Öğretim üyesi Doç. Dr. Mehmet Uzunoğlu, Türkiye'de öncü olacağı ifade edilen Akıllı Ev'de akıllı şebekelere geçişte önemli bir altyapı oluşturulduğunu söyledi. 14 kişiden oluşan bir ekibin hazırladığı Akıllı Ev'i tanıtan Uzunoğlu, "Bu projeyi diğer akıllı evlerden ayıran en büyük özelliği çevre dostu olması ve yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanmasıdır. Sistemimizde rüzgar türbini var, güneş enerjisinden elektrik elde edebiliyoruz. Aynı zamanda enerjiyi depolamak için batarya sistemimiz bulunuyor. Akıllı evin tüm enerji ihtiyacını yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlıyoruz." diye konuştu.

Bunun yanı sıra elektrikli araç şarj istasyonu da kurduklarını kaydeden Uzunoğlu şöyle devam etti: "Yenilenebilir enerji kaynaklarından depoladığımız enerjiyi şarj sistemimizde kullanıyoruz. Hem evin hemde elektrikli aracın enerji tüketimi bu kaynaklardan karşılanıyor. Sistem içindeki elektrikli eşyaların tamamı akıllı prizlere bağlı bulunuyor. Dışarıdan evinize internet üzerinden erişim sağlayarak elektrikle çalışan eşyalarınızı kontrol edebiliyorsunuz."

Ev hanımlarının ütünün fişini çekip çekmediği konusunda artık sıkıntı yaşamayacaklarını da ifade eden Uzunoğlu, "Sistemden bakarak ütünüzün çalışıp çalışmadığını kontrol edip, çalışıyorsa kapatmanın mümkün olacak. Eve gelmeden önce kombinizi istenilen sıcaklıkta ayarlayarak evinizi ısıtabilirsiniz." dedi. Projenin yazılımının tamamen yerli olduğuna dikkat çeken Uzunoğlu, daha sonra internet üzerinden sisteme giriş yaparak akıllı evin çalışma şeklini gösterdi. Uzunoğlu, akıllı evde çalışmakta olan çamaşır makinesini durdurup tekrar faal duruma getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yıldız'ın akıllı evi görücüye çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN