Borusan 400 milyon dolar yatırım yapacak

Giriş Tarihi: 26.3.2013 16:12

Borusan Grubu’nun 2012 yılında 4 milyar dolar ciro elde ettiği ve 352 milyon dolar iletarihi yatırım rakamına ulaştığı açıklandı.

Borusan Grubu'nun 2012 yılı performansının değerlendirildiği ve 2013 hedeflerinin paylaşıldığı Kamuoyu Bilgilendirme Toplantısı'nda, Borusan'ın 2012 yılı konsolide cirosunun 4 milyar dolar ve faaliyet karının 286 milyon dolar olduğu açıklandı. 2013 yılında ise Borusan Grubu'nun cirosunda yüzde 8, faaliyet karında yüzde 25'in üzerinde artış hedefleniyor.

Geçtiğimiz yıl Balnak'ı satın alan ve enerji sektöründeki yeni projelere imza atan Grubun,toplam 352 milyon dolar yatırım yaptığı, 2013'te bu tutarın 400 milyon dolar olarak gerçekleşeceği açıklandı.


KOCABIYIK: "2013 TÜRKİYE İÇİN GÜÇLÜ BİR MİLAT"

Borusan Kurulu Başkanı Ahmet Kocabıyık, 2012'de gelişmiş ülke pazarlarında süregelen sorunların devam ettiğine, daralan talep nedeniyle gelişmekte olan ülke ekonomilerinin dünya büyümesine katkısının da azaldığına dikkat çekerekşunları söyledi:

"Son yıllarda yaşamış olduğumuz güçlü büyüme ivmesini biraz kaybetmiş olsak da, ülkemizin, bukoşullar altında mutlu olmamız gereken bir performans sergilediğini düşünüyorum. Ekonomi yönetimimiz ağırlıklı olarak cari açığı azaltmayaodaklandı ve bu konuda kararlı bir performans sergileyerek zoru başardı. Bu stratejinin olumlu sonuçlarının 2013'te de alınmaya devam edeceğini öngörüyoruz.

Buna karşılık 2013, asıl siyasi ve toplumsal cephede yaşanan ve besbelli ki arkası gelecek olangelişmelerle ülkemiz için güçlü bir milat olacak. Türkiye güçlü vizyonu ve buna bağlı özgüvenli ama aynı ölçüde akılcı politikaları ile tüm dünyada fark yaratıyor. Daha da önemlisi bu politikalarla sonuç alıyor ve içinde bulunduğu coğrafyanın yeniden şekillenmesinde güçlü bir liderlik gösteriyor.

2013'te kuşkusuz Türkiye'nin önündeki en önemli ve tarihi sınav, kırk yıldır süren, on binlerce insanın canına mal olan, maddi ve manevi olarak tüm insanlarımızın doğrudan hayatını etkileyen iç çatışma ortamını sona erdirecek kalıcı bir çözüm oluşturmak olacak. 2013 yılı, uzun zamandır Türkiye'ye vakit kaybı yaşatan pek çok sorun ve tartışmanın geride bırakılıp ulusça ekonomik kalkınmaya odaklanacağımız ve her alanda toplumsal potansiyelimizi harekete geçirebileceğimiz bir dönem olabilir.

Ülkemizde ve bölgemizde gelişen süreçlerin olumlu gerçekleşmeleri bizleri de olumlu olaraketkileyecektir ve bu noktada Borusan da üzerine düşen görevleri hakkı ileyerine getirecektir."


AGAH UĞUR: "İNOVASYON İÇİN 50 KİŞİLİK EKİP, PROJE YATIRIMLARI HARİÇ 10 MİLYON DOLAR BÜTÇE AYIRIYORUZ"

Borusan Holding CEO'su Agah Uğur ise, yaptığı konuşmada Borusan'ın faaliyet gösterdiği sektörlerde yeni iş modelleri geliştirme konusunda kapsamlı bir dönüşüm sürecinde olduğunu belirtti. Bu dönüşüme örnek olarak çelik boru üretimi alanında katma değeri yüksek ürünlere yatırım yaptıklarını vurgulayan Agah Uğur, aynı şekilde liman işletmeciliğinin Grubun faaliyet gösterdiği sektörler içinde en karlı alanlardan biri olarak ön plana çıktığını, bu çerçevede de Borusan Gemlik Limanı'nın konteyner elleçleme kapasitesini 250 bin TEU'dan 400bin TEU'ya çıkaracak yatırımın büyük bölümünün tamamlandığını belirtti.

Grubun en önemli iş alanlarından bir diğeri olan distribütörlükte de kiralama müşterinin ihtiyacına yönelik çözümler üretildiğini ifade eden Agah Uğur, bu başarılı dönüşüm çalışmaları ile bu yıl çelik fiyatlarındaki düşüş ve otomotiv sektöründeki küçülmeye rağmen konsolide cirolarını 4 milyar dolar seviyesinde tutmayı başardıklarını belirtti.

2013 yılında başta çelik boru üretimi ve enerji alanında olmak üzere toplam 400 milyon dolarlık bir yatırım planları olduğunu ifade eden Uğur sözlerini şöyle sürdürdü:

"Piyasa koşulları, pazar dinamikleri ve rekabet yapısında oluşan zorlu ortamın kalıcı olduğuna inanıyorum. Artık sürdürülebilir rekabet avantajı sağlamak için kalite veyüksek kapasiteler yeterli değil, bunlar hijyen faktörler oldu. Bu ortama hızlı adapte olmak ve kalıcı rekabet avantajı sağlamak için, tüm iş dünyası olarak yüksek katma değerli inovatif ürün ve hizmetlere odaklanmamız gerekiyor. 2013'te, oluşturduğumuz yeni ürün ve inovasyon süreçlerinin sağlıklı bir şekilde işlemesine odaklanacağız. Bunun için gerekli performans göstergelerini belirledik. Müşteri memnuniyetini artırmanın ötesinde, kendisinin bile farkında olmadığı ihtiyaçlarını tespitetmeye odaklanacağız. Bu yıl grubumuz bünyesinde aynı anda 20 yeni ürün/hizmetve iş modeli geliştirme projesi üzerinde çalışıyoruz. 50 kişilik bir yeni ürüngeliştirme ve inovasyon ekibi kurduk. Bu çalışmalarımıza, ortaya çıkacak projeler hariç 10 milyon dolarlık bir bütçe ayırdık."BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Borusan 400 milyon dolar yatırım yapacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN