Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Merkez Bankası'ndan kritik karar

Giriş Tarihi: 26.3.2013 14:05 Güncelleme Tarihi: 26.3.2013 16:53
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 5,50'te sabit tuttu.

Kurul, gecelik faiz oranlarını borçlanmada yüzde 4,50'de sabit tuturken, borç vermede yüzde 8,50'den yüzde 7,50'ye düşürdü.

TCMB'ndan yapılan Faiz Oranlarına ilişkin duyuruya göre, PPK, Erdem Başçı başkanlığında toplandı.

Kurul, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı ile banka bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Repo–Ters Repo Pazarı'nda uygulanmakta olan faiz oranlarını belirledi.

Buna göre, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 5,5 düzeyinde sabit tutuldu.

Gecelik faiz oranları; Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 4,50'de sabit tutulurken, borç verme faiz oranı yüzde 8,50'den yüzde 7,50'ye, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranı ise yüzde 8'den yüzde 7'ye indirildi.

Geç Likidite Penceresi Faiz Oranları; Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası'nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0 düzeyinde sabit tutuldu, borç verme faiz oranı yüzde 11,50'den yüzde 10,50'ye indirildi.

Duyuruda son dönemde açıklanan verilerin, iç ve dış talep gelişmelerinin öngörüldüğü şekilde seyrettiğini gösterdiği belirtilerek,şunlar kaydedildi:

''Yurt içi nihai talep sağlıklı bir toparlanma sergilerken, ihracat zayıf küresel büyümeye rağmen nispeten güçlü seyretmektedir. İç talepteki canlanmaya bağlı olarak cari işlemler açığında bir miktar yükseliş gözlenmektedir. Bununla birlikte, mevcut politika çerçevesi cari işlemler açığındaki artış eğilimini sınırlayacaktır.''

Yılın ilk aylarında sermaye akımlarındaki güçlü seyrin etkisiyle kredilerdeki artışın öngörülen seviyelerin üzerinde seyrettiği kaydedilen duyuruda, ''Ancak, son dönemde küresel belirsizliklerin artması sonucu sermaye girişlerinde tekrar bir yavaşlama olduğu dikkat çekmektedir'' ifade edildi.

Sermaye akımlarında artan oynaklığa karşı Kurul'un, Rezerv Opsiyonu Mekanizmasının etkinliğini kademeli olarak artırmaya karar verdiği belirtilen duyuruda, ''Otomatik dengeleyici özelliği sayesinde bu mekanizma geniş faiz koridoruna duyulan ihtiyacı büyük ölçüde azaltmaktadır. Bu nedenle gecelik borç verme faizlerinde 100 baz puanlık indirime gidilerek faiz koridoru daha simetrik bir hale getirilmiştir'' denildi.

Duyuruda, küresel ekonomiye dair belirsizliklerin sürmesi nedeniyle para politikasında her iki yönde de esnekliğin korunmasının uygun olacağı belirtilerek, ''Bu doğrultuda, alınan tedbirlerin krediler, yurt içi talep ve enflasyon beklentileri üzerindeki etkileri dikkatle takip edilecek, Türk lirası fonlama miktarı gerekli görüldüğünde aşağı veya yukarı yönlü ayarlanacaktır'' denildi.

Kurul, küresel talepteki yavaşlama ve emtia fiyatlarının görünümünün enflasyona ilişkin yukarı yönlü riskleri azalttığını belirtti.

Duyuruda, ''Bununla birlikte, iç talep ve kredilerdeki artışların fiyatlama davranışları üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir. Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul'un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır'' ifadelerine yer verildi.


ALTIN REZERVLERİNDE 6,7 TON ARTIŞ OLMASI BEKLENMEKTEDİR

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında, küresel piyasalardaki son gelişmeler dikkate alınarak finansal istikrarı desteklemek amacıyla, Türk Lirası zorunlu karşılıkların döviz ve altın cinsinden tesis edilmesi imkanı uygulamasında imkan üst limiti değişmeden dilim sayısına bir basamak ilave edildi ve ilk dilim hariç diğer dilimlerde rezerv opsiyonu katsayısı (ROK) 0,1 puan artırıldı.

Merkez Bankası, Zorunlu Karşılıklara İlişkin Para Politikası Kararını, yapılan basın duyurusuyla açıkladı.

Duyuruda şu ifadelere yer verildi:

''Küresel piyasalardaki son gelişmeler dikkate alınarak finansal istikrarı desteklemek amacıyla, Türk Lirası zorunlu karşılıkların döviz ve altın cinsinden tesis edilmesi imkanı uygulamasında imkan üst limiti değişmeden dilim sayısına bir basamak ilave edilmiş ve ilk dilim hariç diğer dilimlerde rezerv opsiyonu katsayısı (ROK) 0,1 puan artırılmıştır.''

Bankaların söz konusu imkanları istikrarlı bir şekilde kullanmakta olduğu belirtilen duyuruda, yararlanma oranlarının dövizde yüzde 86, altında ise yüzde 78,9 düzeyinde olduğu ifade edildi.

Mevcut imkanlar dahilinde Türk Lirası zorunlu karşılıklar için 29,8 milyar dolar değerinde döviz ve 13,2 milyar dolar değerinde 261 ton altın tutulduğu belirtilen duyuruda, şunlar kaydedildi:

''Yapılan değişiklikler sonucunda imkanların aynı oranda kullanılması halinde, Bankamız döviz rezervlerinde yaklaşık 0,6 milyar dolar, altın rezervlerinde ise yaklaşık 0,3 milyar dolar değerinde 6,7 ton artış olması beklenmektedir.''

Duyuruda, 29 Mart 2013 tarihli yükümlülük cetvelinden itibaren geçerli olacağı ve tesis dönemi 12 Nisan 2013 tarihinde başlaya başlayacağı belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Merkez Bankası'ndan kritik karar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN