Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'1071 ruhunu taşıyın'

Girişimci adayı bin 71 kadına 'dan büyük destek geldi. Erdoğan, Malazgirt örneğini vererek kadınlara "1071 ruhunu sizler omuzlarınızda taşıyacaksınız" diye seslendi

Giriş Tarihi: 27.3.2013
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi , kendi işini kurmak için adım atan bin 71 girişimci adayı kadına seslendi. 1071 yılında gerçekleştirilen Malazgirt Zaferi'ne dikkat çeken Erdoğan, "Anadolu'nun fethinde kadınlar ve çocuklar çok önemli roller üstlendi. Dünyada kadının adı yokken, bizim tarihimizde kadınlar hep en ön safta oldu. Onların bugünlere getirdiği 1071 ruhunu, kardeşlik ruhunu sizler omuzlarınızda taşıyacaksınız" dedi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Keçiören Belediyesi tarafından bin 71 kadına kendi işlerini kurmalarını sağlamak için başlatılan eğitim ve kredi desteği projesi dün düzenlenen törenle başlatıldı. Törene, Emine Erdoğan ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan'ın yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

2023'ÜN ADIMLARI

Erdoğan, kadınların ülkenin şekillenmesinde çok önemli görevler aldığına dikkat çekti. Emine Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bugüne kadar o kadınlarımız nasıl sorumluluk yüklendiyse şimdi de 2023 hedeflerine ulaşmak için sizlere çok büyük rol düşüyor. 2023'ün 2071'in adımları bu günden atılıyor. Sizler başarılı olursanız bu sayı daha da artacaktır." Aile Bakanı Fatma Şahin ise iş ve aile yaşamını uyumlu hale getirecek düzenlemelerin hazırlandığını hatırlattı. Şahin, "Bir taraftan analığı zayıflatmayacağız, diğer taraftan da kadınların potansiyelini ekonomi içerisinde güçlendireceğiz" dedi.

KOSGEB, KADINLARA 30 BİN LİRA HİBE YARDIMI VERECEK
Girişimcilik projesiyle bin 71 kadına önce 6 ay eğitim verilecek. Eğitimini tamamlayan ve sertifika alanlara, kendi işlerini kurabilmeleri için KOSGEB tarafından 30 bin lira hibe yardımı yapılacak. Erdoğan, tüm kadınların tam bir özgüvenle hareket etmesi gerektiğini ifade ederek, "Önceliğimiz iyi bir anne olarak, iyi nesiller yetiştirmektir. İkincisi de hem sosyal hem iş hayatında kadınların var olmasıdır. Bu ikisi birlikte başarılabilir. Doğru olan da kadınların eşleri ve devletin eline bakmadan kendi ayakları üzerinde durabilmesidir" dedi. Emine Erdoğan, eğitim alarak iş hayatına katılacak girişimci kadınların tüm sıkıntılarıyla bizzat ilgileneceğini söyledi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'1071 ruhunu taşıyın'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN