Tereddütsüz Doğu'ya gideriz

Borusan Holding'den çözüm sürecine tam destek geldi. Holdingin CEO'su Agah Uğur, bugüne kadar terör endişesi olduğunu belirterek "Şimdi tereddütsüz yatırım yaparız" dedi

Giriş Tarihi: 27.3.2013
Türkiye'nin dev şirketlerinden biri olan Borusan Holding, hükümetin başlattığı açılım sürecine destek verdi. Borusan Holding CEO'su Agah Uğur, çözüm süreciyle yatırımcıların akıllarındaki terör korkusunun azalmaya başladığını belirtti. Uğur, "Doğu'da enerji alanında lisans alırsak yatırım yapmayı düşünürüz. Önceden az da olsa tereddüdümüz vardı ancak bu açılımla endişemiz kalmadı" dedi. Yıllık değerlendirme toplantısında konuşan Borusan Holding CEO'su Uğur, enerji ve lojistikte büyümeye çalıştıklarını anlatarak, şöyle konuştu: "Lojistikte o bölgenin kalkınmasıyla beraber iş hacminde bir artış olacak. Hidroelektrik santralleri açısından o bölgede ciddi fırsatlar var." Uğur, geçen yıl 4 milyar dolar olan cirolarını 2013'te 4.3 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini belirtti. Uğur, bu yıl çelik ve iş makinesi sektöründe 2 satın alma planladıklarını anlattı.

GÜNDE 1.5 MİLYON $'LIK YATIRIM

Geçen yıl holdingin 352 milyon dolar yatırım yaptığını anlatan Uğur, "Bu yıl tutarı 400 milyon dolara çıkaracağız. Hedefi tutturursak Borusan olarak bu yıl her iş günü ortalama 1.5 milyon dolar yatırım yapmış olacağız" dedi. Uğur, yeni satın almaların bu rakamın içinde olmadığını, onların da dahil edilmesi durumunda yatırım tutarının 600 milyon dolara çıkabileceğini söyledi. Holdingin yatırımlarında en büyük payı enerji projeleri alacak. Uğur, yerli otomobil üretiminde kendilerinin olmayacağını belirtti. Borusan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kocabıyık da "Biz lüks arabayı satmayı biliyoruz, araba üretimini bilmiyoruz. Rekabetin çok olduğu sektörde böyle bir mecraya girmemiz düşünülemez" dedi.

ÇATIŞMANIN BİTMESİ HERKES İÇİN OLUMLU
Borusan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kocabıyık, 40 yıldır süren iç çatışma ortamını sona erdirecek çalışmaların toplumsal hayat kadar ekonomi için de önemli olduğunu söyledi. Kocabıyık, "2013'te yaşanacak siyasi ve toplumsal gelişmeler ülkemiz için bir milat olacaktır. Türkiye güçlü vizyonu ve akılcı politikalarıyla tüm dünyada fark yaratıyor. 2013'te uzun zamandır Türkiye'ye vakit kaybı yaşatan pek çok sorun ve tartışma geride kalacak. Ekonomik kalkınmaya odaklanacağımız bir yıl olacak" dedi.

CİRO HEDEFİ 4.3 MİLYAR DOLAR
Agah Uğur, holdingin faaliyet kârının geçen yıl 2011'e göre küçüldüğünü belirterek, "Biz normal şartlarda 286 milyon dolarlık bir faaliyet kârına alışık değiliz. İnen çelik fiyatları kârımızı azalttı" diye konuştu. Holdingin 2013'te daha iyi bir performans göstereceğini belirten CEO Uğur, "Faaliyet kârımızı 366 milyon dolara çıkarabilirsek, tarihin en yüksek rakamına ulaşacağız. 2013 sonunda 4.3 milyar dolar da ciro hedefliyoruz" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tereddütsüz Doğu'ya gideriz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN